• Forum tartışmalarımıza aktif olarak katılmak veya kendi konu başlıklarınızı açmak için, oyun hesabınıza ek olarak bir forum hesabına ihtiyacınız var.
    BURAYA tıklayarak kayıt olabilirsiniz.
  • Oyun Hesabınızın güvenliği ile ilgili bilgilendirmeyi okudunuz mu?
    Detaylar için buraya tıklayınız.
  • Hesabınız güvende mi, şifreniz güvende mi?
    Hesap güvenliğiniz için güçlü şifre !
  • FoE İletişim Kurallarımızla ilgili bilgilendirmeyi okudunuz mu?
  • Etkinlik Bültenlerini alamıyor musunuz?
    Lütfen buraya tıklayarak neleri kontrol etmeniz gerektiğini inceleyin.

Küfür ve Hakaret

Küfür ve hakaret için ağır yaptırımlar olsun mu?

• Toplam oy kullanan
    20

ash26

New Member
Merhaba,
Oyunumuz bir savaş, strateji oyunu. Ve oyunun izin verdiği saldırı, yağma, kilit gibi bir çok unsur barındırıyor ki, bu da her oyuncuyu daha dinamik ve daha takipçi yapıyor. Fakat bunun karşılığında ağır hakaretler ve hatta küfürler işitiyoruz. Şahsen 47 yıllık yaşamımda işitmediğim bir küfür işittim bugün ve oyunu silmek, bırakmak istedim.
Bu oyunu tercih etmemde ki sebeb, gerçekten oyuncularının kalitesiydi. Bunca yıldır rahatsız dahi edilmedim. Ama son zamanlarda küfür edebilen insanlar katıldı aramıza ve tat kaçtı. Tatlı tatlı atışmalar bitti, yerine şiddet geldi resmen.
Oyunun eski tadına kavuşması adına, ağır yaptırımlı önlemler alınamaz mı acaba?

Teşekkürler, iyi oyunlar.

refocus

Well-Known Member
Maalesef oyunun kuralları mıdır yoksa operatörlerin inisiyatifinde midir bu ceza kavramı çözebilmiş değilim... "Seviyesiz" dediğim için uyarı alıyorum. Gelip ana-bacı küfür ediyorlar aldıkları ceza süresi 2 saat. 2 saat sonra gelip yine kahkaha atıp küfür edebiliyor. Ben kişilere verilen ceza-ban sürelerinin şehir kalkanlarında olduğu gibi süresiyle belirtilmesi gerektiğini de düşünüyorum.. İnşallah ağır yaptırımlar gelir.. Bu basit insanlarla uğraşmak zorunda kalmayız

sleeplesslady

Well-Known Member
@Tulga , küfür eden hiç kimse sadece 2 saat ceza almaz, böyle bir şey mümkün değil, size 2 saat ceza aldım diyorlarsa, bunun doğru olma ihtimali yok

FF Afrexia

Well-Known Member
@Tulga , küfür eden hiç kimse sadece 2 saat ceza almaz, böyle bir şey mümkün değil, size 2 saat ceza aldım diyorlarsa, bunun doğru olma ihtimali yok

Ceza sistemi nasıl işliyor peki ? Ben de zamanında doğrudan hakaret olmayan bir cümle yazmıştım genel sohbete ve uyarı yedim bir daha bildirilirsem mesela nasıl bi ceza alıyorum

sleeplesslady

Well-Known Member
Merhaba,
Oyunumuz bir savaş, strateji oyunu. Ve oyunun izin verdiği saldırı, yağma, kilit gibi bir çok unsur barındırıyor ki, bu da her oyuncuyu daha dinamik ve daha takipçi yapıyor. Fakat bunun karşılığında ağır hakaretler ve hatta küfürler işitiyoruz. Şahsen 47 yıllık yaşamımda işitmediğim bir küfür işittim bugün ve oyunu silmek, bırakmak istedim.
Bu oyunu tercih etmemde ki sebeb, gerçekten oyuncularının kalitesiydi. Bunca yıldır rahatsız dahi edilmedim. Ama son zamanlarda küfür edebilen insanlar katıldı aramıza ve tat kaçtı. Tatlı tatlı atışmalar bitti, yerine şiddet geldi resmen.
Oyunun eski tadına kavuşması adına, ağır yaptırımlı önlemler alınamaz mı acaba?

Teşekkürler, iyi oyunlar.
Sayın @ash26 , küfür/hakaret söylemleri kesinlikle titizlikle inceleniyor ve kurallarımızın gerektirdiği yaptırımlar mutlaka uygulanıyor. Yaptrımları TR Destek birimi olarak biz belirlemiyoruz, Tüm dünya FoE oynanan sunuculardaki yaptırımların aynısını uyguluyoruz. Bu yaptırımların farklılaştırılması konusu bizim de gündemimizde ancak bizim de uymak zorunda olduğumuz kurallar var.

Bu arada yeri gelmişken birkaç konuyu belirtmek istiyorum:
1) Destek ekibi olarak tüm genel sohbet ortamını oturup bütün gün izlemiyoruz, bize şikayet edilen söylemlerle ilgili işlem yapabiliriz ancak.
2) Ceza alıp da, bir kaç gün sonra ben hiç ceza almadım ki diye genelde yazanlarla karşılaşıyoruz, Gizlilik Politikamız gereği bizim herhangi bir açıklama yapma şansımız yok.
3) Her ceza alan, bizi karşı loncayı tutmakla suçluyor ki bunu hatta aynı anda iki lonca da yazıyor. Destek ekibi olarak asla herhangibir oyuncuyu ve/veya loncayı kayırmak gibi bir durumumuz yok, olamaz. Oyuncularımız, şikayet ettikleri kişilere kendi düşündükleri cezanın uygulanmasını istiyor, daha farklı bir ceza aldığını fark ederlerse, bizleri suçluyorlar. Ceza yaptırımlarımız, oyuncularımızın isteklerine göre değil, yukarıda da belirttiğim gibi tüm FoE dünyaları ile aynı şekilde uygulanmaktadır
4) Oyuncularımızn bazıları, hiç küfür, argo, hakaret vs kullanmadan karşı tarafı tahrik etmeye çalışabiliyor, bunu da bir strateji olarak kabul etmek gerekiyor. Bu tahriklere kapılıp küfür eden de sonra, bizi taraf tutmakla suçluyor, ancak bizim incelemelerimiz küfür/hakaret/argo/uygun olmayan üslup üzerinedir.
5) Bazı oyuncularımız, önüne ne gelirse şikayet ediyor; söylem küfür/hakaret/argo vs içermiyorsa tabii ki işlem yapılmıyor.
6) Bazı oyuncularımız küfürlerde kısaltma kullanıp, ben küfür etmedim ki "oooo çooook" güzel veya "aman mutlaka kuşatma" atın anlamında yazdım gibi savunmalarda bulunuyor. Kültürümüzde küfür kabul edilen kısaltmalar, tarafımızdan da küfür olarak kabul edilir.

sleeplesslady

Well-Known Member
Ceza sistemi nasıl işliyor peki ? Ben de zamanında doğrudan hakaret olmayan bir cümle yazmıştım genel sohbete ve uyarı yedim bir daha bildirilirsem mesela nasıl bi ceza alıyorum
söylemin niteliğine göre yaptırımlar değişir. Yukarıda @Tulga kendisi yazdığı için örnek verebiliyorum, kendisi bir söyleminde "seviyesiz" kelimesini kullanmış. Böyle bir söylem uyarı alacaktır ama bu şekildeki söylemler de devam ederse uyarılar da birikerek cezaya dönüşür. Uygun olmayan söylemler için alınan uyarı ve cezalar katlanarak artar. Örnek veriyorum "sen devamlı yağma yapıyorsun, karaktersizsin" gibi bir söylem ilk başta uyarı alır, ama anasına, bacısına küfür edilmiş bir söylem uyarı almaz, ceza alır ve devamı halinde aldığı cezalar katlanarak artar

sargeras.

Well-Known Member
peki kelimeler dışında
çeşitli küçük düşürücü yada ortamı bozabilecek kelime yada cümleler için neden bir yaptırım yada uyarı verilmiyor acaba?

refocus

Well-Known Member
O zaman hiç ceza almıyor.. Maalesef bir hesapta başıma geldi. Hesap oyununa da devam ediyor. Ben engellemek zorunda kaldım çünkü küfür ediyor bildiriyorum, 2 saat sonra yine yazıyor.. Bir diğeri;
@sleeplesslady Ben de bişey sorayım.. Belki siz de görmüşsünüzdür. Geçenlerde C dünyasında genel sohbette, "Azerbaycan Türkçesinde -SİLAH- demek" diye bir küfür ettiler. Aynı şekilde birileri "Osmanlı döneminde sürgün yeriydi" diye küfürler ettiler. Aynı kişiler sanırım 1 gün sonra yine aynı şekilde geneldeydi.. Küfür için belirlenen ceza sınırı alt süresi nedir ?

sleeplesslady

Well-Known Member
O zaman hiç ceza almıyor.. Maalesef bir hesapta başıma geldi. Hesap oyununa da devam ediyor. Ben engellemek zorunda kaldım çünkü küfür ediyor bildiriyorum, 2 saat sonra yine yazıyor.. Bir diğeri;
@sleeplesslady Ben de bişey sorayım.. Belki siz de görmüşsünüzdür. Geçenlerde C dünyasında genel sohbette, "Azerbaycan Türkçesinde -SİLAH- demek" diye bir küfür ettiler. Aynı şekilde birileri "Osmanlı döneminde sürgün yeriydi" diye küfürler ettiler. Aynı kişiler sanırım 1 gün sonra yine aynı şekilde geneldeydi.. Küfür için belirlenen ceza sınırı alt süresi nedir ?
Hesap oyununa da devam ediyor : dediğim gibi oyuncularımızın karşı tarafın almasını beklediği cezalar ile kurallarımızın belirlediği cezalar aynı olmayabilir; küfür eden bir hesabın hiç ceza almaması mümkün değil, belki şikayet edilmemiştir veya o iki satten sonra belki şikayet edilmiştir veya inceleyen arkadaşlarımız o zaman inceleme yapabilmişler ve cezasını o zaman işleyebilmişlerdir sisteme.

C dünyası genel sohbette eğer başka dilde yazılmış gibi gösterilip, Türkçe dilinde küfür anlamına gelen söylem varsa ve bu söylem bize ieltildiyse mutlaka yaptırımı olmuştur.

Ceza sürelerini oyuncularımızla paylaşamıyoruz maalesef.

refocus

Well-Known Member
Ceza sürelerini oyuncularımızla paylaşamıyoruz maalesef.
İşte bu şeffaf bir yönetim anlayışının dışına çıkıyor maalesef.. Aynı küfürü eden iki kişiye farklı cezalar verebilirsiniz. Ve bunu hiç birimiz bilemeyiz. Benim inancım tam öyle bişey yapmayacağınıza ama, işte milletin ağzı da torba değil ki :)

sleeplesslady

Well-Known Member
İşte bu şeffaf bir yönetim anlayışının dışına çıkıyor maalesef.. Aynı küfürü eden iki kişiye farklı cezalar verebilirsiniz. Ve bunu hiç birimiz bilemeyiz. Benim inancım tam öyle bişey yapmayacağınıza ama, işte milletin ağzı da torba değil ki :)
Haklısınız bilemezsiniz, ama kurallarımız gereği paylaşım yapmamız yasak. Ancak şunu söyleyebilirim ki, destek ekibi olarak hakaret şikayetleri bizim için de hassas bir konu, o yüzden bu konuda yanlış bir yaptırım uygulamamak adına devamlı yazışıyoruz, konuşuyoruz, devamlı paylaşım halindeyiz; şikayetlerin kimlerdenden geldiğine bakmaksınız değerlendirmeler yapılıyor ve yaptırımlar uygulanıyor.

asa26

New Member
Yönetimin kişisel yeteneklerini sorgulamak haddim değil. Tanımadığım insanlar hakkında ön yargılı olmak istemem, lakin varlığı, imkan ve olanakları belirli bir oyuncu kotasına bağlı kişilerin, içinde bulundukları bu platformda sağlıklı yargılama yapıp hakkaniyetli ceza uygulaması mümkün değildir. Aman bu ceza ağır gelir bu oyuncuyu kaybederiz düşüncesi ne hikmetse adaletinizin (-yazım kılavuzunuz da bile 'adaletiniz' kelimesinin altı çiziliyor!) terazisinde bu tarz hakaretlere dayanamayarak bu oyuncu oyunu bırakma raddesine gelir mi? düşüncesinden ağır basıyor.

Ballistic

Well-Known Member
@sleeplesslady zamanında C dünyası genel sohbetinden size ve takım arkadaşınıza saldırıda bulunuldu ' haddinizi bildirecem,almanyaya sikayet edicem,sen sus,yanlısınız,bilgi paylaşıyorsunuz' gibi söylemler gördüm. Ben bunları yazan kullanıcılara ağır bir yaptırım uygulanacağını düşünürken aynı kullanıcı birkaç gün sonra yine genel sohbetteydi. Şimdi aklımda iki soru var
1- O kullanıcı haklı mıydı?
2- Yöneticiler oyuncu kaybeymekten korkuyor mu?
Kendini bile koruyamayan (otoriter olamayan) bir co community manager bir başka kullanıcıya ' titizlikle inceleyip gerekli yaptırımları uyguluyoruz ' demesi bana inandırıcı gelmiyor.

sleeplesslady

Well-Known Member
@sleeplesslady zamanında C dünyası genel sohbetinden size ve takım arkadaşınıza saldırıda bulunuldu ' haddinizi bildirecem,almanyaya sikayet edicem,sen sus,yanlısınız,bilgi paylaşıyorsunuz' gibi söylemler gördüm. Ben bunları yazan kullanıcılara ağır bir yaptırım uygulanacağını düşünürken aynı kullanıcı birkaç gün sonra yine genel sohbetteydi. Şimdi aklımda iki soru var
1- O kullanıcı haklı mıydı?
2- Yöneticiler oyuncu kaybeymekten korkuyor mu?
Kendini bile koruyamayan (otoriter olamayan) bir co community manager bir başka kullanıcıya ' titizlikle inceleyip gerekli yaptırımları uyguluyoruz ' demesi bana inandırıcı gelmiyor.
Doğrudur böyle birşey yazılmıştır, oyuncumuz kendince fikir yürütmüştür, ama bu söyleminde hakaret/küfür yoktur; bize iftira atmıştır, kendi düşüncelerini söylemiştir, dolayısıyla bu anlamda bir ceza yaptırımı olmamıştır (ancak bu konuyu Almanya merkezimiz ile tartışıyoruz, bu tip konulara yaptırım olup olamayacağı hakkında). Konu ile ilgili olarak da oyuncumuzla ayrıca konuşulmuş ve yanlış düşündüğü anlatılmıştır. Sonrasında tekrar genel çıkıp açıklama yapmak oyuncumuzun kendi inisiyatifindedir.

sleeplesslady

Well-Known Member
Soruların etrafında dolaaşmıııışşş ama soruları cevapsız bırakmış.
hangi soruyu kastediyorsunuz?
O oyuncu haklı mıydı sorusu ise, orada bize iftira atmıştır ve kendisine de yanlış olduğu belirtilmiştir diye yazdım, net olması lazım bu cevabımın, ama daha net olsun diyorsanız : oyuncu haksızdı
oyuncu kaybetmekten mi korkuyorsunuz sorusuna cevap vermedim, zira konuyla alakasız ama hiç bir oyun tabii ki oyuncu kaybetmek istemez; kural ihlali yapmadığı müddetçe, bizi eleştiriyor diye hiç bir oyuncuyu oyundan çıkarmayız. Asıl bu belirtilen oyuncu kural ihlali olmadığı halde oyundan çıkarılsaydı, o zaman bir çok kişi diyecekti ki, kendinize bir söz gelince hemen yapıyorsunuz, size bir şey diyemeyecek miyiz, eleştiremeyecek miyiz diye...Bir de bu açıdan bakın lütfen

asa26

New Member
Kendini bilmek erdemdir; cevap vermediğiniz soruyu nasıl da biliyorsunuz... Çarşamba günüde aynı konuya değindim.. Sizlerle girilen diyaloglarda değil, bir oyuncunun diğer oyuncuya ağır küfür ve hakaretinden bahsediyorum; ki bunlar kural ihlalidir ceza gerektirir diye biliyorum. Sizler varlığınızın yegane sebebi oyuncu kotasına zeval gelmemesi adına bunlara göz yumuyorsunuz. Asıl cevaplayamadığınız husus burası. Sözün özü, bu başlığı takip eden herkes sizlerden laf kalabalığı yapmanızı değil küfür ve hakaret eden kişileri radikal bir şekilde cezalandırmanızı bekliyor.

sleeplesslady

Well-Known Member
Kendini bilmek erdemdir; cevap vermediğiniz soruyu nasıl da biliyorsunuz... Çarşamba günüde aynı konuya değindim.. Sizlerle girilen diyaloglarda değil, bir oyuncunun diğer oyuncuya ağır küfür ve hakaretinden bahsediyorum; ki bunlar kural ihlalidir ceza gerektirir diye biliyorum. Sizler varlığınızın yegane sebebi oyuncu kotasına zeval gelmemesi adına bunlara göz yumuyorsunuz. Asıl cevaplayamadığınız husus burası. Sözün özü, bu başlığı takip eden herkes sizlerden laf kalabalığı yapmanızı değil küfür ve hakaret eden kişileri radikal bir şekilde cezalandırmanızı bekliyor.
Eğer tüm açıklamalarım size laf kalabalığı olarak geldiyse, kusura bakmayın, daha fazla yapabileceğim bir açıklama yok, net bir şekilde anlatabileceğim her şeyi anlattım. Sizin laf kalabalığı yaptığımı belirterek bir algı yönlendirmesi yapmaya çalıştığınızı düşünüyorum.
Radikal bir ceza konusunda da daha önce söyledim tekrar söylüyorum, tüm FoE ülkelerinde uygulanan kuralları uyguluyoruz ve bu kuralların dışına çıkma şansımız yok ve bu konunun bizim de gündemimizde olduğunu da belirttim. Ceza gerektirdiğini yazmışsınız, ceza almadığından emin misiniz, sizin beklediğiniz gibi olmamış olabilir ama kurallarımızın gerektirdiği cezayı almıştır.