• Forum tartışmalarımıza aktif olarak katılmak veya kendi konu başlıklarınızı açmak için, oyun hesabınıza ek olarak bir forum hesabına ihtiyacınız var.
  BURAYA tıklayarak kayıt olabilirsiniz.
 • Vahşi Yaşam Etkinliği 2021 başladı.
  Detaylar için lütfen buraya tıklayınız.
  Vahşi Yaşam Etkinliği 2021 Wiki sayfamızı da inceleyebilirsiniz.
 • Etkinlik Bültenlerini alamıyor musunuz?
  Lütfen buraya tıklayarak neleri kontrol etmeniz gerektiğini inceleyin.
 • FoE İletişim Kurallarımızla ilgili bilgilendirmeyi okudunuz mu?
  Detaylar için buraya tıklayınız.
 • Hesabınız güvende mi, şifreniz güvende mi?
  Hesap güvenliğiniz için güçlü şifre !
  Detaylar için buraya tıklayınız.

Bilgilendirme FoE İletişim Kuralları İhlali hakkında

sleeplesslady

Co-Community Manager
Yönetici
Community Team
Değerli Oyuncularımız,

Genel/Komşu/Lonca sohbet ortamında ve/veya karşılıklı kişisel mesajlarda uygunsuz söylemlerde uygulanan yaptırımlar hakkında size kısa bir bilgi vermek istiyoruz.

Öncelikle buraya tıklayarak FoE İletişim Kurallarımız da dahil olmak üzere tüm oyun kurallarımıza ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

FoE içerisinde kullandığımız söylemlerimizde, diğer oyuncularımızla nezaket kuralları çerçevesinde iletişim kurmamız önemlidir. Genel sohbet ortamında ve/veya karşılıklı kişisel mesajlarda,
 • karşınızdaki oyuncuların onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek, argo/küfür/hakaret içeren, Türk kültüründe kabul görmüş ahlak sınırlarını aşan söylemlerde bulunmak, bu söylemleri doğrudan/imalı/kısaltmalar veya çeşitli linkler kullanarak ortaya koymak,
 • bir oyuncuya karşı olmasa bile küfürlü, uygun olmayan, nezaket dışı, kaba üsluba sahip söylemlerde bulunmak
 • oyuncularımızın reel hayatına yönelik tehdit söylemleri gerçekleştirmek,
 • diğer oyuncularımızın kendi rızası olmadan kişisel bilgilerini (isim, adres, fotoğraf, telefon ailevi bilgiler vs) paylaşmak,
 • herhangi bir şekilde siyasi/dini taraf belirten ve yönlendiren yorumlarda bulunmak veya ilgili linkleri paylaşmak,
 • herhangi bir etnik gruba dair aşağılayıcı söylemlerde bulunmak,
 • Türkçe dışında yabancı bir dilde iletişim kurmak (sohbet ortamında yabancı dilde şarkı sözü/şarkı adı vs paylaşımlarında şarkı sözü olduğunu belirtmeniz, yanlış anlaşılmaları giderecektir)
 • genel sohbet ortamında, sohbetin akışını engelleyecek şekilde arka arkaya flood tarzı yazılar yazmak,
 • TR Destek biriminden görevli bir kişiymiş gibi iletişime girmek,
 • üçüncü kişilerin ticari faaliyetlerini ve/veya satışlarını düzenlemek ya da tanıtmak (link vermek dahil),
 • hesap satışı veya alışı teklif edilmesi
FoE iletişim kurallarımıza aykırıdır ve bu tip söylemlerde bulunan oyuncularımıza karşı çeşitli yaptırımlar uygulanmaktadır.

Oyuncularımızın kullandığı söylemlerin niteliğine bakılarak yaptırımlar uygulanır. Örneğin bir oyuncuya sinkaflı sövmek ile, “devamlı yağma yapıyorsun, sen pisliğin tekisin” demek arasında yaptırımlar açısından fark olacaktır. Bazı söylemlerden dolayı oyuncunun hesabı sadece uyarı alırken, bazıları için ise hesap kapama cezası alabilir. Ancak uyarılar da sonsuza kadar uyarı olarak devam etmez. Hakaret yaptırımlarında, hesap uyarı ve cezaları katlanarak artar. Örneğin daha önce 2 kere uyarı almış bir hesap tekrar kural ihlali yaptığında, söylemin niteliğine göre hesap cezası uyarılar üzerine katlanarak gittiği için 32 saate kadar bile çıkabilir. Veya daha önce 32 saatlik bir ceza almış hesap, sohbet ortamında aslında hafif ceza gerektirecek bir hakaret kelimesi kullandığında, bu hesabın cezası 38 saatten başlayabilir. Burada 38 saat ceza, sadece son söylemiyle bağlantılı değil, diğer cezaların üzerine katlanarak hesaplandığı için ortaya çıkmış bir cezadır.

Dolayısı ile bazen şöyle eleştiriler alabiliyoruz, “aynı kelimeyi kullanmışız ama diğer oyuncuya sadece uyarı vermişsiniz ama ben 24 saat ceza aldım!”. Aslında iki oyuncuya da aynı yaptırım uygulandığı halde, bir oyuncunun daha önce hiç uyarı ve/veya cezası olmadığı ancak diğer oyuncunun daha önce uyarı ve/veya cezaları olduğu için sonuç daha farklı gibi görülmektedir.

Genel sohbet ortamında, mesajlarında, şehir adında, profil yazısında (yani oyunumuz içindeki her türlü iletişim ortamında) yasadışı söylemlerde bulunmak kesinlikle yasaktır, yasadışı söylem durumunda hesaplar önce uyarılır, devamı halinde hesap tamamen kapatılır.

Önemle belirtmek isteriz ki, Destek ekibi olarak bizlere bildirilen şikayetler üzerinden inceleme ve işlem yapabiliriz. Ayrıca TR Destek Ekibinin, hakaret şikayetlerinde izlemek zorunda olduğu, tüm dünya FoE ülkelerinde uygulanan, bir sistem/bir kurallar zinciri vardır ve ekibimiz bu kuralları baz alarak inceleme yapmakta ve yaptırım uygulamaktadır. Yapılan inceleme ve uygulanan yaptırımları, Gizlilik Politikamız gereği diğer oyuncularımızla paylaşma yetkimiz bulunmadığını ayrıca hatırlatmak isteriz.

Siz değerli oyuncularımıza, FoE içinde iletişim kurarken, nezaket kuralları çerçevesinde kalmaya özen gösterdiğiniz ve göstereceğiniz için çok teşekkür ederiz.

Sevgiler
FoE Takımınız
 
Son düzenleme:

sleeplesslady

Co-Community Manager
Yönetici
Community Team
Değerli Oyuncularımız,
Yukarıda belirtilen reel hayata yönelik tehdit söylemlerini biraz açmak istiyoruz.
TCK madde 106'ya göre :

Tehdit suçu, meydana gelmesi failin iradesine bağlı olan bir kötülüğün, belli bir kişiye karşı gelecekte muhtemelen gerçekleşecekmiş gibi gösterilmesidir. Tehdit suçu, haksız bir zarara veya kötülüğe uğratılacağının bir kimseye bildirilmesiyle meydana gelir.

 • Tehdit suçunun meydana gelmesi için ağır ve haksız bir zarara uğratılacağının mağdura bildirilmesi gerekir. Tehdit, gerçekleşmesi failin iradesine bağlı olan ve gelecekte gerçekleşme ihtimali olan bir kötülüğün, fail tarafından gerçekleşecek gibi gösterilmesidir.
 • Tehdit, mağdurun karar verme ve özgür hareket etme özgürlüğünü kısıtlayacak, mağdurun iç huzurunu bozacak ve onu endişeye sevkedecek nitelikte olmalıdır. Fiil, endişe yaratmaya elverişli değilse tehdit suçu oluşmaz.
 • Tehdit suçunun manevi unsuru açısından genel kast yeterlidir. Suçu işleyenin tehdit fiilini bilerek ve isteyerek işlemesi, mağdura verileceği söylenen zararın haksız olması yeterlidir. Tehdit fiilinde korkutuculuk, ürkütücülük, ciddiyet olmalıdır, aksi takdirde tehdit kastının varlığından bahsedilemez.

Bu açıklamalar istinaden eğer bir oyuncu diğer oyuncuya derse ki "adresini biliyorum, oraya gelip seni döveceğim" - bu oyunumuz kuralları dahilinde reel hayata yönelik tehdittir veya "telefon numaran bende var, herkese vereceğim" - bu da oyunumuz kuralları dahilinde tehdittir.

ama "seni arayacağım, telefonda görüşeceğiz bunları" - oyunumuz kuralları dahilinde tehdit değildir.
"yanına geleceğim, konuşacağız o zaman" - oyunumuz kuralları dahilinde tehdit değildir.
 
Son düzenleme:

sleeplesslady

Co-Community Manager
Yönetici
Community Team
Bir konuya daha açıklık getirmekte fayda var: Milli ve Dini değerlere hakaret

Milli ve Dini konular çok hassas konulardır. Herhangi bir oyuncumuzun milli ve dini değerlerine saygısızlık gösterilmesi, kabul edilemez bir konudur.
Oyun yönetimi, saygısızlık yapılan söylemler incelenir ve söylemin niteliğine göre kurallarımızın öngördüğü yaptırım uygulanır.

Çok ciddi hakaret veya propaganda içeren söylemleri, yazıları bulunan hesaplar ise, tamamen kapatılır. Örneğin yasadışı bir terör örgütünün simgelerini şehrine, profiline yazan veya genel sohbet ortamında yasadışı söylemlerde bulunan hesaplar kapatılır. Aynı şekilde diğer oyuncuların etnik kökenlerine, dini inançlarına yapılan ciddi derecede hakaret içeren söylemlere sahip hesaplar da tamamen kapatılır.

Ayrıca başka oyuncularımızı, herhangi bir yasal kanıt olmadan, yasadışı bir konuyla meşguliyetini ima eden veya direkt belirten söylemler de cezasız kalmaz, kaldı ki yasal kanıt olduğu durumlarda bile, bunun belirtileceği yer oyunumuz değil, Türkiye Cumhuriyeti içindeki yetkili makamlardır.

Oyun sohbet ortamını lütfen birbirimizi kırmayacak, birbirimize saygısızlık etmeyecek, oyun keyfimizi bozmayacak şekilde kullanmaya özen gösterelim.

Herkese keyifli oyunlar dileriz
 
Son düzenleme:

sleeplesslady

Co-Community Manager
Yönetici
Community Team
Değerli Oyuncularımız,
Genel sohbet ortamında, ülkemiz gündemindeki olayları, konuları tartışmanız gayet normal olmakla beraber, bu tartışmalar siyasi/dini propagandaya dönüşürse, başka oyuncunun düşüncesini, inancını aşağılamaya dönüşürse, tartışma hakaret boyutları içermeye başlarsa; bu durum artık fikirlerimi söylüyorum, düşüncelerimi açıklıyorum boyutunu aşar ve iletişim kurallarımıza aykırı durum olacağı için de mutlaka uyarı ve/veya ceza yaptırımı gerektirir.
 

sleeplesslady

Co-Community Manager
Yönetici
Community Team
Değerli Oyuncularımız,
Son dönemlerde Genel Sohbet ortamında, siyasi içerikli veya siyasi atışmalar içerikli videolar ve söylemler yayınlanmaktadır. Bu tip videolar yayınlamak ve hatta sonrasında yorumlarda bulunmak, oyun ortamında paylaşılması uygun olmayan konulardır.

Belli siyasi görüşlerle, söylemlerle ilgili linkler veya yapılan lehine veya aleyhine söylemler, aynı görüşte olan veya farklı görüşte olan oyuncularımızın da konuya dahil olmasına sebebiyet vermekte ve sonrasında ise istenmeyen sohbetler oluşmaktadır. Bu sebeple oyunumuzda herhangi bir siyasi görüşü destekleyen veya yeren paylaşımların yapılması uygun değildir.

Lütfen hiç bir şekilde herhangi bir siyasi figürün veya siyasi figürler lehine/aleyhine hazırlanmış videoları yayınlamayın, bu konuları sohbet ortamına taşımayın.
Bu kuralın ihlali hesabınıza ceza verilmesine sebep olacaktır.


Bu tip konular için çeşitli sosyal medya platformlarını kullanabileceğinizi düşünüyoruz.
 

sleeplesslady

Co-Community Manager
Yönetici
Community Team
Maalesef buraya bir ekleme daha yapmak zorundayım. Bazı oyuncularımız ceza veya uyarıdan kaçmak adına, köpek, kemik
1623609885536.png
1623609925128.png
vs emojileri kullanmaktadır. Sohbetin geneline bakıldığında bu emojiilerin hayvan sever bir durumla bağlantılı olmadığı belli olmaktadır. Bundan böyle bu tip emojilerin kullanılması "köpek-it" kelimelerinin kullanılmasıyla eşdeğer sayılacaktır.
Yukarıdakiler bir örnektir, benzer şekilde hakaret anlamına gelebilecek emojiler imalı şekilde hakaret kabul edilecektir.