• Forum tartışmalarımıza aktif olarak katılmak veya kendi konu başlıklarınızı açmak için, oyun hesabınıza ek olarak bir forum hesabına ihtiyacınız var.
    BURAYA tıklayarak kayıt olabilirsiniz.
  • Oyun Hesabınızın güvenliği ile ilgili bilgilendirmeyi okudunuz mu?
    Detaylar için buraya tıklayınız.
  • Hesabınız güvende mi, şifreniz güvende mi?
    Hesap güvenliğiniz için güçlü şifre !
  • FoE İletişim Kurallarımızla ilgili bilgilendirmeyi okudunuz mu?
  • Etkinlik Bültenlerini alamıyor musunuz?
    Lütfen buraya tıklayarak neleri kontrol etmeniz gerektiğini inceleyin.

Raporlandı Antikacı İçin Hatalı Teklif

alpharslan

Active Member
Öncelikle merhaba. Biliyorum bu konu daha öncesinde de bir kaç kez açılmıştı. Fakat kötüye kullanım olabileceği için konu onaylanmamıştı. Ama klavyenin bir azizliğine uğrayıp 1 rakam fazla yazdığınızda bir çok ticaret parası hiç olabiliyor. Klavyeden girilen her şeyi düzeltmek için şansımız varken bu durumu düzeltmek için herhangi bir çözüm yolu yok. Kabul ediyorum sade bir geri alma durumu olursa kötüye kullanım olacaktır fakat bu durumun da önüne geçilebilir. Yanlış girme olayı çok büyük oranda 2 teklif arasında uçuk farklar varken ortaya çıkıyor. Örneğin bir kişi 5.000 ticaret parası vermişken diğer kişinin fazladan 0 girmesi durumunda 50.000 teklif vermesi gibi nadir ve kolaylıkla tespit edilebilir anlarda oluyor. Önerilerim ise

1- Eğer ki böyle bir uçuk fark söz konusu ise kullanıcıya 5 saniye içerisinde geri alması için bir şans tanınabilir.
2- Bu durumu kötüye kullanımı engellemek içinse alternatif bir çok çözüm yolu var aslında. Bunlardan birisi kişinin günde sadece 1 kez geri alma hakkının olması.
3- Eğer müzakere içerisinde bir geri alma durumu gerçekleşmiş ise yenilenen sürenin 30 saniye değil 60 saniye olması müzakere sağlığı açısından daha iyi olabilir.
4- Yine kötüye kullanımı engellemek için geri alma seçeneğinin bazı cezaları olabilir. Örneğin 1 gün boyunca antikacıyı kullanamaması gibi. Bu süre her geri almada artarak ilerleyebilir. Bu da geri almayı gerçekten de zorunlu durumlarda kullanmaya uygun hale getirir. Herkes kafasına estiği gibi geri alma işlemini gerçekleştiremez.

Bu bir strateji oyunu biliyorum fakat strateji klavyeyi düzgün kullanmak değildir. Anlık hatalar olabilir. Bu oyunun genel yapısını bozmayacaktır düşüncesindeyim. 'Hatalı girmeseydin' gibi tepkiler gelirse diye bunu şimdiden belirtiyorum. Örneğin bir mesaj içerisinde 1 harfi yanlış yazdınız ve bu harf değişikliği kelimeyi çok başka bir anlama götürdü. Sonrasında düzeltme yapmış olsanız bile bu durumu desteğe iletip 'Yanlış yazmasaydı' diyerek ceza almanıza olanak tanır.

Tabi son olarak eğer ki bu önerim kabul edilmezse en azından antikacıda teklif VERDİĞİMİZ alan içerisindeki sayılar ',' ile ayrılabilir. Nasıl ki teklif sonuçlandıktan sonra ilgili işaret ile ayrılıyorsa. Sayıların bu işaretle ayrılma sebebi daha rahat okunabilir olmaları. Fakat bazen teklifte saniyeler içerisinde sayılar girmeniz gereken yerde oyuncunun işini bu kadar zorlaştırmak çok doğru olmasa gerek. Örneğin bir kişi 10.000 teklif verdikten sonra her saniye teklifi 1 artırıyor ve sizin girmenizi engelleyebiliyor. (Tabi bu çok basit bir örnek.)

Sensei

Well-Known Member
Öncelikle merhaba. Biliyorum bu konu daha öncesinde de bir kaç kez açılmıştı. Fakat kötüye kullanım olabileceği için konu onaylanmamıştı. Ama klavyenin bir azizliğine uğrayıp 1 rakam fazla yazdığınızda bir çok ticaret parası hiç olabiliyor. Klavyeden girilen her şeyi düzeltmek için şansımız varken bu durumu düzeltmek için herhangi bir çözüm yolu yok. Kabul ediyorum sade bir geri alma durumu olursa kötüye kullanım olacaktır fakat bu durumun da önüne geçilebilir. Yanlış girme olayı çok büyük oranda 2 teklif arasında uçuk farklar varken ortaya çıkıyor. Örneğin bir kişi 5.000 ticaret parası vermişken diğer kişinin fazladan 0 girmesi durumunda 50.000 teklif vermesi gibi nadir ve kolaylıkla tespit edilebilir anlarda oluyor. Önerilerim ise

1- Eğer ki böyle bir uçuk fark söz konusu ise kullanıcıya 5 saniye içerisinde geri alması için bir şans tanınabilir.
2- Bu durumu kötüye kullanımı engellemek içinse alternatif bir çok çözüm yolu var aslında. Bunlardan birisi kişinin günde sadece 1 kez geri alma hakkının olması.
3- Eğer müzakere içerisinde bir geri alma durumu gerçekleşmiş ise yenilenen sürenin 30 saniye değil 60 saniye olması müzakere sağlığı açısından daha iyi olabilir.
4- Yine kötüye kullanımı engellemek için geri alma seçeneğinin bazı cezaları olabilir. Örneğin 1 gün boyunca antikacıyı kullanamaması gibi. Bu süre her geri almada artarak ilerleyebilir. Bu da geri almayı gerçekten de zorunlu durumlarda kullanmaya uygun hale getirir. Herkes kafasına estiği gibi geri alma işlemini gerçekleştiremez.

Bu bir strateji oyunu biliyorum fakat strateji klavyeyi düzgün kullanmak değildir. Anlık hatalar olabilir. Bu oyunun genel yapısını bozmayacaktır düşüncesindeyim. 'Hatalı girmeseydin' gibi tepkiler gelirse diye bunu şimdiden belirtiyorum. Örneğin bir mesaj içerisinde 1 harfi yanlış yazdınız ve bu harf değişikliği kelimeyi çok başka bir anlama götürdü. Sonrasında düzeltme yapmış olsanız bile bu durumu desteğe iletip 'Yanlış yazmasaydı' diyerek ceza almanıza olanak tanır.

Tabi son olarak eğer ki bu önerim kabul edilmezse en azından antikacıda teklif VERDİĞİMİZ alan içerisindeki sayılar ',' ile ayrılabilir. Nasıl ki teklif sonuçlandıktan sonra ilgili işaret ile ayrılıyorsa. Sayıların bu işaretle ayrılma sebebi daha rahat okunabilir olmaları. Fakat bazen teklifte saniyeler içerisinde sayılar girmeniz gereken yerde oyuncunun işini bu kadar zorlaştırmak çok doğru olmasa gerek. Örneğin bir kişi 10.000 teklif verdikten sonra her saniye teklifi 1 artırıyor ve sizin girmenizi engelleyebiliyor. (Tabi bu çok basit bir örnek.)

üstadım sana hak veriyorum bir defada benim başıma geldi klavyenin azizliğine uğradım 5000 yerine 50000 vermiştim.
en mantıklısı son paragrafında belirttiğin gibi tutarı yazdığımızda örneğin 9000 olarak sisteme geçiyor bunu çok basit bir şekilde sistem otomatik olarak 9.000 olarak araya " . " koyabilir o esnada kaç sıfır atmış olduğumuzu görürüz. bu çok mantıklı hem de oyun yapıcılar tarafından geliştirilebilir diye düşünüyorum.

Buna ilaveten açık artırmada yazılan tutarı girdikten sonra gönder tuşuna bastığımızda "onay kutucuğu" çıkarak onaylıyormusunuz diye sorabilir, bu şekilde girilen rakamı tekrar kontrol etmiş oluruz. Onay kutucuğu örneği zaten oyunda var, devasa binalara girilen fp lerde bu kutucuk çıkıyor. Bu antikacı açık artırmaya uygulanabilir.

Diğer bahsettiklerin, girilen rakamı geri alma, günde bir defa geri alma, ceza uygulanması önerilerin bana da uygulanabilir gibi gelmedi, çünkü suistimale çok açık bir durum oluşur.
naçizane önerilerim bu şekilde, saygılar

alpharslan

Active Member
üstadım sana hak veriyorum bir defada benim başıma geldi klavyenin azizliğine uğradım 5000 yerine 50000 vermiştim.
en mantıklısı son paragrafında belirttiğin gibi tutarı yazdığımızda örneğin 9000 olarak sisteme geçiyor bunu çok basit bir şekilde sistem otomatik olarak 9.000 olarak araya " . " koyabilir o esnada kaç sıfır atmış olduğumuzu görürüz. bu çok mantıklı hem de oyun yapıcılar tarafından geliştirilebilir diye düşünüyorum.

Buna ilaveten açık artırmada yazılan tutarı girdikten sonra gönder tuşuna bastığımızda "onay kutucuğu" çıkarak onaylıyormusunuz diye sorabilir, bu şekilde girilen rakamı tekrar kontrol etmiş oluruz. Onay kutucuğu örneği zaten oyunda var, devasa binalara girilen fp lerde bu kutucuk çıkıyor. Bu antikacı açık artırmaya uygulanabilir.

Diğer bahsettiklerin, girilen rakamı geri alma, günde bir defa geri alma, ceza uygulanması önerilerin bana da uygulanabilir gibi gelmedi, çünkü suistimale çok açık bir durum oluşur.
naçizane önerilerim bu şekilde, saygılar

İlk önerilerimdeki belirli ceza uygulaması ve ya işlem kısıtlaması gibi konular aslında olayı kötüye kullanımı engellemek için söylediğim şeylerdi. Bunu nasıl kötüye kullanabileceklerini söylersen mutlu olurum. Çünkü benim aklıma bir durum gelmedi. Yani asıl amaç böyle bir durum var fakat bunu gerçekten de lazım olabilecek durumda kullanmaları için ve eğer ki gerçekten de lazım olmayan bir durumda kullanmaları durumunda zaten kişiler bir şekilde cezalandırılacak. Ve aslında geri alma işlemi tam olarak senin yaşadığın gibi bir durum gerçekleşirse ortaya çıkacak. Misal senin yaşadığın durum için senden önce teklif veren kişi geçerli nesneye 5.000 den daha düşük bir fiyat vermiş. Yani 5000 dahi versen kişiyi geçecek durumdasın. Böyle bir durumda tutup 50.000 vermez kimse. Ha ola ki oyuncunun isteği dedi benim ticaret param bol istersem 20.000 veririm o zaman da zaten iptal etmez. Kaçırdığım bir nokta varsa detaylıca yazarsan çok mutlu olurum. Kaybettiğim ticaret paraları geri gelmeyecek fakat en azından bundan sonrası için bu konuya bir çözüm yolu bulunması. 2. teklifim dahi kabul edilse bence faydalı olur.

Sensei

Well-Known Member
açtığın bu başlığı desteklemekle birlikte , bir çok oyuncunun yaşayabileceği bu durum olduğu için verdiğin öneriye katkı sağlamak için görüşlerimi belirttim beni sakın yanlış anlama.

-örnek üzerinden gidersek. artırma esnasında bir oyuncu tavan bir tutar girdi diyelim örneğin 150.000 , teklif için 50 dk kaldığını farzedelim ben o esnada oyuna dahil olup antikacıyı kontrol ettiğimde zaten 150.000 gördüğüm için artırmayla hiç ilgilenmeyip direk çıkmış olurum ki bir çok kişi böyle düşünür. 150.000 giren kişi teklifi geri çekme hakkı olduğunda süre bitmek üzereyken tutarı bi anda 2.000 civarlarına düşürüp daha düşük bir maliyetle teklifi elde edebilir , bu da haksız bir rekabete neden olabilir

-bir diğer handikapı da , bir çok oyuncu kontak halinde , art niyetli olan kişiler türeyebilir , bu şekilde bir yöntem belirleyip antikacı tekliflerini sürekli manipüle edebilirler

-teklifi geri çekme özelliğinin bir diğer handikapı ise , teklifin en kritik süresi son 30 sn , toplam 2 saatlik olan teklif süreci 30 sn içerisine sıkışıp kalır. Herkes son 30 sn yi bekler. Şuanda da son 30 sn yi bekliyoruz ama vermek istemediğimiz bir tutar girildiğinde yüksek miktarı giren zaten teklifi almış oluyor. Burda irademizle süreci yönetiyoruz. geri çekme özelliği olduğundan irade haricinde başka detaylarda sürece etki etmiş olacak.

-global açık artırma mantıklarında herkesin malumu "sürekli yukarı giden değer" kuralı vardır, Verilen teklifin bir aşağı bir yukarı gitmesi düzensizliğe sebebiyet verir ve tutarlı da olmayacaktır

Başta da belirttiğim gibi önerine şahsen destek veriyorum. rakam girişi hatalarını minimuma indirmek için bir geliştirmeye ihtiyaç var.

-Bunu senin ve benim önerdiğimiz 4 basamaklı ve üzeri rakamların her 3 bamaktan sonra araya "nokta" konulması (örn: 19.325 , 7.635 vb.) çözümü ile yapılabilir.
- Açılır onay penceresi konularak girilen tutarın miktarı tekrar kontrol edilebilir demiştim. Oyunda bir çok yerde onay kutusu özelliği kullanılıyor.

Mobilde oynayanlar için ekran daha küçük olduğundan girilen rakamda bolca "0" varsa hata yapılma olasılığı çok yüksek, Genelde mobilden oynayan biri olduğum için bunuda eklemiş olayım

Umarım bu öneriler diğer oyuncu arkadaşlarımız tarafından destek görür ve oyun yöneticileri tarafından değerlendirmeye alınmaya vesile olur.

iyi oyunlar

Son düzenleme:

alpharslan

Active Member
Yok estağfurullah yanlış anlamadım. Tam aksine böyle fikir belirtmen çok güzel olmuş. Çünkü bu tarz durumlar en nihayetinde oyuncuların arasında oluşan bir fikir ortaklığına dayanmalı. Ama şöyle bir durum var. Teklif geri çekmesi dilediği zaman içeriğinde olamaz. Örneği teklifi girdin ve çok yüksek girdiğini fakettin. Bu durumum için optimum süre 5-10 saniye aralığında olsa gerek. Bu süreç içerisinde teklifini geri çektin çektin. Yoksa dediğin gibi art niyet içeren bir çok içeriğe dönüşür. Ve misal son 30 saniye içerisinde bu durum gerçekleşti varsayalım. Nasıl ki yeni bir teklif geldiğinde son 30 saniye sayacı tekrar baştan başlıyor bu durum içinde aynısı geçerli olur. Ki yeni bir teklif verdiğinde süre 30 saniye olarak tekrar başlayacak ve son 20 saniye kala bu teklif geri çekilebileceği için 20 saniyelik daha süresi olacak. Ve dediğim gibi süre yeniden 30 saniye olarak değişirse 10 saniyelik kayıp da yaşanmaz. Zaten bahsi geçen konudaki hata anlık bir hata olduğu içinde düzeltmek fırsatı anlık olmalı. Ve evet 2. bahsettiğimiz seçenek daha basit ve daha kolay uygulanabilir. Hatta 2. seçenek uygulanırsa 1. seçeneğe çok gerek bile kalmayabilir. Ama yine de hataya sebep olur. 1. seçenek ise kesin ve maliyetli çözüm. Ama umarım en az 1 tanesi uygulanır ve bu durum artık böyle hatalara sebep olmaktan çıkar.

sleeplesslady

Well-Known Member
Değerli Oyuncularımız,
Antikacıda verilen tekliflerin geri alınması, iptal edilmesi özelliği kesinlikle gelmeyecek, bu çok net aktarıldı bizlere; ancak binlik ayraç konusunu raporlayacağız

Tulkas

Well-Known Member
Elmas onayı gibi, isteğe bağlı şekilde teklif verilmeden önce onay kutusu çıkabilir. Antikacı'da zaten son 30 saniye içindeki teklifler, tekrar 30 saniyeden devam ediyor. Uyarı kutusu çıkması çok da sıkıntı yaratmayabilir.