• Forum tartışmalarımıza aktif olarak katılmak veya kendi konu başlıklarınızı açmak için, oyun hesabınıza ek olarak bir forum hesabına ihtiyacınız var.
    BURAYA tıklayarak kayıt olabilirsiniz.
  • Oyun Hesabınızın güvenliği ile ilgili bilgilendirmeyi okudunuz mu?
    Detaylar için buraya tıklayınız.
  • Hesabınız güvende mi, şifreniz güvende mi?
    Hesap güvenliğiniz için güçlü şifre !
  • FoE İletişim Kurallarımızla ilgili bilgilendirmeyi okudunuz mu?
  • Etkinlik Bültenlerini alamıyor musunuz?
    Lütfen buraya tıklayarak neleri kontrol etmeniz gerektiğini inceleyin.

Ayasofya binasına Minare istiyoruz.

DeletedUser36259

Guest
Oyunda orjinali esas alınmış diyorlar ama Ayasofyanın orjinali ahşap. Şimdiki bina ise bugüne gelene kadar gerek roma gerek bizans ve gerekse osmanlı döneminde çok ekleme ve yenilemelere maruz kalmış. Yani aslında orjinal bina değil. Oyundaki bina ise minareleri dışında şimdikinin aynısı. Misal yan kasnaklarını mimar sinan binayı güçlendirmek için yaptırmış. Oyundaki ayasofyada bu kasnaklar da görünüyor.

Black.DEVIL

Well-Known Member
İyi güzel diyorsunuz da bu bizim adminlerin işi değil ki onlar bu öneriyi alırlar daha üst mevkilere sunarlar adam derki kabul etmiyom işine gelirse adminin yapıcağı bişey kalmıyor üzmeyin adninleri :D:)

Adam şunuda diyebilir ayasofya madem cami oldu kaldırıyoz o binayı oyundan bunuda diğebilirler ( BÖYLE BİŞE YAPMAZLAR) yapcak bişe yok :)

serdalca08

Well-Known Member
Civilization V oyunda ayasofya minareli cami olarak geçer.innonun bunu yapmasındaki sebep eskiden kalma yarasını olduğunu gösterir tüm yunanlılar gibi. XD

ÇokFena

Well-Known Member
Oyunda orjinali esas alınmış diyorlar ama Ayasofyanın orjinali ahşap. Şimdiki bina ise bugüne gelene kadar gerek roma gerek bizans ve gerekse osmanlı döneminde çok ekleme ve yenilemelere maruz kalmış. Yani aslında orjinal bina değil. Oyundaki bina ise minareleri dışında şimdikinin aynısı. Misal yan kasnaklarını mimar sinan binayı güçlendirmek için yaptırmış. Oyundaki ayasofyada bu kasnaklar da görünüyor.
oyundaki dördüncü nesil olmalı gelecek çağlardan:rolleyes:;)

Ballistic

Well-Known Member
Oyunda her bina kendi dönemine ait görseliyle sergileniyor yani erken dönem orta çag binası olan ayasofyada minare değil haç görmediğinize şükredin :)

Son düzenleme:

DeletedUser36259

Guest
Oyunda her bina kendi dönemine ait görseliyle sergileniyor yani erken dönem orta çag binası olan ayasofyada minare değil haç görmediğinize şükredin :)
Mesele minaresi var yok meselesi değil de, yine misal oyunda bizler kilise kuruyoruz, pagan tapınakları kuruyoruz vs. Sanki dünya tarihi avrupa tarihinden ibaret. Yani oyunda ben kilise kurarken zoruma gitmiyor. Havra olsa lazımsa yine kurarım zoruma gitmez. Ortaçağda cami de var, havra da var, budist tapınağı da var. Sadece kilise yok ama öyle yapmışlar.
Hasılı Ayasofyaya minare isterük!
:D :D

ÇokFena

Well-Known Member
Mesele minaresi var yok meselesi değil de, yine misal oyunda bizler kilise kuruyoruz, pagan tapınakları kuruyoruz vs. Sanki dünya tarihi avrupa tarihinden ibaret. Yani oyunda ben kilise kurarken zoruma gitmiyor. Havra olsa lazımsa yine kurarım zoruma gitmez. Ortaçağda cami de var, havra da var, budist tapınağı da var. Sadece kilise yok ama öyle yapmışlar.
bizde isterük, yoksa tizzz vurun kelleyi!!!

Ballistic

Well-Known Member
Eserler tapınağı ( meksika )

Babil kulesi (Babil kralı tarafından mezepotamya bölgesi )

İskenderiye Feneri ( Mısır )

Olimpiyat hazinesi yani Halikarnas mozolesi ( Bodrum )

Himeji kalesi ( Japonya )

Alcadraz ( Amerika )

Frontenac ( Kanada )

Tac mahal ( Hindistan )

Daha böyle bir sürü avrupa dışından devasa bina veya etkinlik binası sayabilirim ama üşendim. Söylemek istediğiniz şeyi anlıyorum neden ben kadetral kurarken Camii kuramıyorum diyorsunuz ama şu an oynadığınız oyun bir müslüman oyunu değil. Ve oyundaki gördügümüz çogu dini bina ya mitoloji ya ütopik ya da müze halinde kullanılan binalar çok da kafa yormamak gerekiyor.
Ama dediğim gibi 4 minaresi olsun her minarede ayrı buff olsun cuma günleri hasatı 2x olsun vs vs dkxöxöxldmdmdk

DeletedUser36259

Guest
Devasalar ütopik olan da var olmayan gerçek olan da var. Hepsi de ütopik falan değil. Sonuçta bu bir oyun. İstense istenilen herşey eklenebilir yapılabilir. Ayasofya ya minare eklentisi fevkaladenin fevkinde olurdu. Teklif var, ısrar yok. :D