• Forum tartışmalarımıza aktif olarak katılmak veya kendi konu başlıklarınızı açmak için, oyun hesabınıza ek olarak bir forum hesabına ihtiyacınız var.
    BURAYA tıklayarak kayıt olabilirsiniz.
  • Oyun Hesabınızın güvenliği ile ilgili bilgilendirmeyi okudunuz mu?
    Detaylar için buraya tıklayınız.
  • Hesabınız güvende mi, şifreniz güvende mi?
    Hesap güvenliğiniz için güçlü şifre !
  • FoE İletişim Kurallarımızla ilgili bilgilendirmeyi okudunuz mu?
  • Etkinlik Bültenlerini alamıyor musunuz?
    Lütfen buraya tıklayarak neleri kontrol etmeniz gerektiğini inceleyin.

Raporlandı Topluluk Oyun Geliştirme Süreci için Önerileriniz (1.209 vesiyonu)

Durum
Konu yanıtlara kapalı.

sleeplesslady

Well-Known Member
logo.png

Sevgili Kraliçeler ve Krallar,

Umarız baharın ilk günlerinin tadını çıkarıyorsunuzdur!

Haziran'da, (1.209 sürümü için) yeni bir Topluluk Oyun Geliştirme Süreci ile ilerlemeye devam edeceğiz. Oyun Geliştirme Süreci kavramını biraz daha açmak gerekirse bu sürece, oyunun geliştirme ekibinin; yaklaşık iki haftalık süreyle sadece belirli konu ya da konulara odaklanarak, oyunun içeriğini ve oynanabilirliğini geliştirmeye odaklandığı bir zaman aralığı diyebiliriz.

Bu süreçteki odak noktamız oyuncuların oyun için memnuniyetini ve oyunun oynanabilirliğini artırmak olduğu için, her zamanki gibi forumda yayınlanacak bir başlık yerine bu şekilde harici bir paylaşımla durumu sizlerle paylaşmanın daha iyi olacağını düşündük.

Öneriler başlığı altındaki gönderileriniz daha çok uzun vadeli geliştirmeler hakkında olduğu için, bu iki haftalık Geliştirme Sürecinde sadece oyun kalitesi ve oynanabilirlik odaklı önerilere öncelik vermeyi hedefliyoruz.

Topluluk Oyun Geliştirme Süreci önerileri için sizlerden aşağıdaki yorumlar kısmını kullanmanızı rica ediyoruz. Fakat başlamadan önce, biraz daha detaylı bir şekilde durumu açıklamak gerektiğini düşünüyoruz.

İlk olarak, kısıtlı zamandan dolayı, 26 Mart tarihini son gün olarak belirlemek durumundayız. Sizden ricamız, lütfen önerilerinizi bu tarihten önce bize ulaştırınız; aksi halde maalesef önerilerinizi değerlendirmeye alamayız.

İkinci olarak, önerilerinizin bir geliştirme sürecine uygun ve gerçekçi olmasını rica ediyoruz. Üzülerek ifade ediyoruz ki, önerileriniz kısıtlı bir zamana sığamayacak kadar geniş çaplıysa ya da tamamen yeni bir oyun özelliği vb kavramlar içeriyorsa, bu geliştirme sürecinde değerlendirmeye alınamayacaktır.
Buraya tıklayıp sizler için hazırlanan rehber sayfamıza göz atarak, değerlendirmeye alamayacağımız başlıkları görebilirsiniz.

Üçüncü olarak, kendi önerilerinizi paylaşmanın yanı sıra, diğer oyuncuların paylaştığı ve beğendiğiniz önerileri beğenerek, hoşunuza gidenleri öne çıkarabilirsiniz. Bu sayede farklı öneriler arasında fikir edinme sürecimiz daha hızlı ve isabetli olabilir.

forumlike.png

Son olarak, tekrar dile getirmekte fayda var ki, her önerinin kesinlikle değerlendirilebileceği ya da uygulanabileceği konusunda kesinlik yok. Elbette zaman ayırıp yazdığınız her öneri bizim için değerlidir ve ilgili birimler tarafından dikkatle incelenecektir ama uygulama aşamasında önceliğimiz, daha çok rağbet gören ve imkanlar dahilinde uygulanması daha mümkün olan öneriler olacaktır. Bu yüzden lütfen önerilerinizi ifade ederken bu detayları unutmayınız.

Fikir ve önerilerinizi dört gözle bekliyoruz

Forge of Empires oynadığınız için teşekkür ederiz!

Sevgilerimizle,
Forge of Empires Takımınız.

Son düzenleme:

KralqmaS

Well-Known Member
1. Ticarete konulan ürünlerin (kendi ürünlerimiz) aynı oranda altlara doğru en son tekliflerin gelmesi biraz zor oluyor. Ben ticarete yanlış oranda ürün koyunca listenin en aşağısına inmek zorunda kalıyorum, e haliyle bu çok uzun sürüyor. O yüzden en yeni teklifler en üste gelmeli.
2. Ticarete koyduğun ürünün kaç saat sonra ticaretten çıkacağını görmemiz lazım, mesela üstüne basıp ne kadar zamanı kaldığını görsek iyi olur.
3. Çağ ayrımı gelsin ticaret tekliflerine bakarken zira ticaretteki ürünler bakınca aralara kaynamış çağ ürünlerini bulmak işkence olabiliyor. En azından gruplandırılmalı. Kendi ticaret tekliflerimizde de bu olmalı.
4. Ticarete koyduğumuz ürünlerin miktarını görebilmeliyiz. Yani ben birine yardım edeceğim ama ticarette istediği üründen kaç tane olduğunu bilmiyorum, dolayısı ile tek tek pazardan çekmem gerekiyor.
5. Ticaret limiti biraz çoğaltılmalı.(1000 biraz az sanki .)
6. Fp yi ürünü ticarete koyan kişi karşılaması için bir seçenek sunulmalı. Böylece yeni başlayanlara yardım etmek biraz daha kolaylaşabilir( Mantıksız gelebilir ama düşük çağlarda 1 fp 1 fp dir ).
7. Ticarete ürün koyarken mesela ben hep 25 e 35 oran koyarım. Teklifi koyduğum ürün 25 den az olunca otomatik olarak elimde ne kadar varsa o sayıya düşüyor. Ama ben bu oranı sadece o ürün için kullanmadığımdan başka ürüne geçtiğim vakit tekrardan 25 e 35 yapmakla uğraşıyorum. Bu uğraş yerine elimdeki seçtiğim ürün bitse ya da teklifimden az ise yine de benim girdiğim 25 e 35 yerinde kalmalı. (25 e 35 örnektir). Bunu Adil ticaret butonu gibi bir buton getirip oranı sabitle ya da miktarları sabitle seçeneğimiz olmalı.
8. Alt ya da üst çağlarda teklif oluştururken her ürün seçiminde kendi çağımı gösteriyor, mesela benim çağım geç dönem orta çağ ama ben uzay çağı asteroit kemeri teklifleri koyacağım ve bu ürünleri seçmem için sürekli sayfayı en aşağıya kaydırmam gerekiyor, çeşitli ürün koyarken bu çok uzun sürüyor. En azından ürün seçme sayfası en son nerede kaldıysa oradan devam etmeli. bu sedece üst çağ için değil alt çağ için de sorun bence.
9. Ticarete toplu ürün ekleme ve toplu ürün çıkartma gelsin. Yani Mesela tüm Talk Pudralarını çıkar gibi ya da tüm teklifleri ticaretten çıkar gibi.

61HAYLAZ61

Well-Known Member
savaşlarda yaralı asker savaş bitiminde otomatik olarak yerini aynı sağlıklı asker ile değiştirebilmeli.her defasında biz kendimiz yaralı askeri dışarı alıp sağlıklı askeri savaşa gönderiyoruz.bunun daha pratik şekilde yapılmasının bir yolu olmalı...

Tulkas

Well-Known Member
* Lonca Savaş Alanı'nın Lonca Seferi gibi global hale gelmesini öneriyorum. Bu sayede bazı dünyaların ittifakalrıyla monoton hale getirdikleri LSA'nın yeniden hareketleneceğini ve rekabetin artacağını düşünüyorum. Ayrıca bu geniş yelpaze sayesinde ligler daha denk loncalar arasında kurulabilir.

itwasntme

Member
Kültürel yerleşime şehir düzenleme modu gelmeli. Bazen bir alan geliştirme aldımız zaman genel alanı daha verimli kullanabilmek için düzen değiştirmek gerekiyor ve düzenleme modu olmadığından 1 saat uğraştırıyor onu sil bunu kaydır şunu tekrar dik.

Mesajlar sekmesinde yer alan toplu sohbet kısmında beni zorlayan bir mekanik ile karşılaştım. Geçmiş mesajlar okunduğu sırada bir oyuncu yeni mesaj attığı zaman ekranda görünen pencere anlık konuşmanın olduğu bölüme gidiyor. Bu nedenle geçmiş mesajları okumak biraz can sıkıcı hale geliyor. Bu durum ortadan kalkarsa daha iyi olur.

Son düzenleme:

RDVAN

New Member
logo.png

Sevgili Kraliçeler ve Krallar,

Umarız baharın ilk günlerinin tadını çıkarıyorsunuzdur!

Haziran'da, (1.209 sürümü için) yeni bir Topluluk Oyun Geliştirme Süreci ile ilerlemeye devam edeceğiz. Oyun Geliştirme Süreci kavramını biraz daha açmak gerekirse bu sürece, oyunun geliştirme ekibinin; yaklaşık iki haftalık süreyle sadece belirli konu ya da konulara odaklanarak, oyunun içeriğini ve oynanabilirliğini geliştirmeye odaklandığı bir zaman aralığı diyebiliriz.

Bu süreçteki odak noktamız oyuncuların oyun için memnuniyetini ve oyunun oynanabilirliğini artırmak olduğu için, her zamanki gibi forumda yayınlanacak bir başlık yerine bu şekilde harici bir paylaşımla durumu sizlerle paylaşmanın daha iyi olacağını düşündük.

Öneriler başlığı altındaki gönderileriniz daha çok uzun vadeli geliştirmeler hakkında olduğu için, bu iki haftalık Geliştirme Sürecinde sadece oyun kalitesi ve oynanabilirlik odaklı önerilere öncelik vermeyi hedefliyoruz.

Topluluk Oyun Geliştirme Süreci önerileri için sizlerden aşağıdaki yorumlar kısmını kullanmanızı rica ediyoruz. Fakat başlamadan önce, biraz daha detaylı bir şekilde durumu açıklamak gerektiğini düşünüyoruz.

İlk olarak, kısıtlı zamandan dolayı, 26 Mart tarihini son gün olarak belirlemek durumundayız. Sizden ricamız, lütfen önerilerinizi bu tarihten önce bize ulaştırınız; aksi halde maalesef önerilerinizi değerlendirmeye alamayız.

İkinci olarak, önerilerinizin bir geliştirme sürecine uygun ve gerçekçi olmasını rica ediyoruz. Üzülerek ifade ediyoruz ki, önerileriniz kısıtlı bir zamana sığamayacak kadar geniş çaplıysa ya da tamamen yeni bir oyun özelliği vb kavramlar içeriyorsa, bu geliştirme sürecinde değerlendirmeye alınamayacaktır.
Buraya tıklayıp sizler için hazırlanan rehber sayfamıza göz atarak, değerlendirmeye alamayacağımız başlıkları görebilirsiniz.

Üçüncü olarak, kendi önerilerinizi paylaşmanın yanı sıra, diğer oyuncuların paylaştığı ve beğendiğiniz önerileri beğenerek, hoşunuza gidenleri öne çıkarabilirsiniz. Bu sayede farklı öneriler arasında fikir edinme sürecimiz daha hızlı ve isabetli olabilir.

6574 adlı eklentiyi görüntüle

Son olarak, tekrar dile getirmekte fayda var ki, her önerinin kesinlikle değerlendirilebileceği ya da uygulanabileceği konusunda kesinlik yok. Elbette zaman ayırıp yazdığınız her öneri bizim için değerlidir ve ilgili birimler tarafından dikkatle incelenecektir ama uygulama aşamasında önceliğimiz, daha çok rağbet gören ve imkanlar dahilinde uygulanması daha mümkün olan öneriler olacaktır. Bu yüzden lütfen önerilerinizi ifade ederken bu detayları unutmayınız.

Fikir ve önerilerinizi dört gözle bekliyoruz

Forge of Empires oynadığınız için teşekkür ederiz!

Sevgilerimizle,
Forge of Empires Takımınız.
Aziz patrik etkinliğini çok şahane buluyorum. Örneğin haritada ilerlemek gibi ayrı bir bölüm açsanız yonca olmayabilir sizin takdiriniz başka bir materyal olabilir. Geminin yük taşıması fabrikaların yükselmesi vb. aynı bu sistem bir sayfa daha açarsanız hem oyunun dehlizi büyür, çok eğlenceli bir sistem kurmuş olursunuz ve rekabet artar, ben yoğun iş hayatımdan dolayı rekabetçi değilim ama sizi ikna etmek derdindeyim. Forge Of Empiresi seviyorum, yoğun iş tempomda zaman buldukça katılıyorum. Sadece ilerleme puanı değil, sürekliliği olan bir şekilde harita da ilerlemek gibi ayrı bir sayfada zaman harcayabileceğim bir sistem talep ediyorum. Yani Aziz Patrik Etkinliğiniz süperdi, ya tekrar açın lütfen, yada böyle bir etkinliği geliştirerek oyuna farklı bir dehlizde bir üyelerinize sunun. İyi Çalışmalar, Kolay gelsin.

Son düzenleme:

HU KAĞAN 1

Member
1)- Oyun Ana Ekranı' ın da Bulunduğumuz Dünya İsmi görülmesi çok çok iyi olacaktır.
2)-Loncadan ayrılan bir oyuncu için "Loncadan ayrıldı"
mesajı gelmektedir. Dolayısı ile Loncadan atılan bir oyuncu içinde "Loncadan ayrıldı" mesajı görülmektedir.

3)- Ürün değerleri konusu;
Ürün isteniyorsa,
Aynı Çağ 1 ver 1 iste
Bir önceki Çağ 1 ver 2 iste
Bir sonraki Çağ 2 ver 1 iste
şeklindedir.
Bu düzen bozularak sürekli bazı oyuncuların rantına çanak tutıyor...

Son düzenleme:

sleeplesslady

Well-Known Member
- Oyun Ana Ekranı' ın da Bulunduğumuz Dünya İsmi görülmesi çok çok iyi olacaktır.
- Loncadan ayrılan bir oyuncu için "Loncadan ayrıldı"
mesajı gelmektedir. Dolayısı ile Loncadan atılan bir oyuncu içinde "Loncadan ayrıldı" mesajı görülmektedir.
Ayrılmak ile atılmak ayrı fiil sonucudur.
"Atığımız bir oyuncu için "Loncadan Atıldı" ibaresi gelmelidir.
Ki; iyi dilekle ayrılan ile kötü ayrılan farkı görülsün.
Zirâ ilki kendi isteği ile ayrılmadır, diğeri ise; Loncanın isteği ile ilişik kesmedir..
- Ürün değerleri konusu;
Ürün isteniyorsa,
Aynı Çağ 1 ver 1 iste
şeklindedir.
Ancak ya bu kurallara uyulsun ya da tamamen serbet olsun.
Kuralsız oyunculara bu konuda anormal rant sağlıyor.
- Komşuların veya X oyuncuların Devasallara dadanması ve oyuncular arası bir dil ile ifâde edilen Kilit Atmak terimi ile yapılan işlev. Bu konuda bir çalışma yapılması gerekli diye düşünüyorum.
Oyunu az bilen oyuncular aşırı zarara uğramaktadır.
Yine oyuncular arası oluşturulan ve Forge kuralı olmayan 1.9 denilen kuralsal bir değer işlem görmektedir.
Bu ortak fikir ile oluşmuş kural ile oyuncuların devasalları daha güzel ve hızlı bir şekilde seviye atlamaktadır...
ARK binası 80. seviye ve üzeri olanlar için güzel bir uygulama olup, Loncalar arası oturmuş bir düzen halinde işlemektedir.
Ancak; Fırsatçı (beleşçi, bedavacı,) denilen karakterler bu sisteme sarar vererek kendi Rant durumunlarını işletmektedirler.
Dolayısı ile yukarda bahsettiğim Kilit Atmak fiili ile aşırı kazanç sağlamaktadırlar...
Elbette herkes şehrine yatırım ve hız kazandırmak istiyor.
Eğer düşman mantığı ile zarar vermek hoş bir şey ise, oyuncuların birbirlerine aşırı hakarete varan nahoş mesajlarında normal karşılanması gerekir... Ancak adil oyun anlayışı istenirken !
İşi gücü başka oyuncuya zarar ziyan peşinde koşanlara da yaptırım olmaması bir çok değerli, seviyeli, saygılı oyuncunun, oyunu bırakmasına kadar giden istenmeyen fiiler ile karşılaşıyoruz..
- Bir başka konu ise; FP atılan oyuncunun bir şekilde oyunu bırakması sonucu boşa giden FP lerdir.. Bunun için de takdir yönetimin.
- Oyun kuralları ile oyuncular arası kurallar çatışmasına bir son verilmelidir..
- Lütfen adil oyuncuları koruyunuz...
Lütfen detaya girmeden, önerilerini az ve öz maddeleyebilir misiniz; eleştirilerinizi ilgili konularda açılmış olan başlaıklar altında yazabilir veye Genel Tartışma alanında yeni bir başlık açabilirsiniz. Teşekkürler

refocus

Well-Known Member
Mesajlar sekmesinde yer alan toplu sohbet kısmında beni zorlayan bir mekanik ile karşılaştım. Geçmiş mesajlar okunduğu sırada bir oyuncu yeni mesaj attığı zaman ekranda görünen pencere anlık konuşmanın olduğu bölüme gidiyor. Bu nedenle geçmiş mesajları okumak biraz can sıkıcı hale geliyor. Bu durum ortadan kalkarsa daha iyi olur.
Bunu düzeltmişlerdi ama yeniden bozmuşlar evet..

KralqmaS

Well-Known Member
1)- Oyun Ana Ekranı' ın da Bulunduğumuz Dünya İsmi görülmesi çok çok iyi olacaktır.
2)-Loncadan ayrılan bir oyuncu için "Loncadan ayrıldı"

3)- Ürün değerleri konusu;
Ürün isteniyorsa,
Aynı Çağ 1 ver 1 iste
şeklindedir.
Bu düzen bozularak sürekli bazı oyuncuların rantına çanak tutıyor...
3. Madde tamamen kişilere kalmış bir şey bu oran, o yüzden pek bir şey yapılacağını zannetmiyorum. Diğer iki öneri işe yarar

KralqmaS

Well-Known Member
Fikrim, lsanın oyunun kanayan yarası olduğu yönünde. Buna sebep olan ve geliştirilmesi gerektiğini düşündüğüm bir çok durum var lsa konusunda. Burda sadece basit bir tanesinden bahsedeceğim.
Lsada hem savaşabilir hem de müzakere edebiliriz gibi bir durum söz konusu teknik olarak. Ama oyunun içine girdiğinizde,savaş bonusları yeterli olan oyuncu sadece savaşıyorken bu konuda geride olan oyuncu arkadaşlarımız müzakere ediyor. Her savaş sektörde bir ilerleme sağlarken oyuncuya da sektördeki her ilerlemede bir ödül kazanma şansı sunuyor. Müzakere de ise sektörde iki ilerleme sağlanıyor ve böylece iki ilerlemede bir ödül kazanma şansı sunuyor. Bunun yanında saldıran cezası dengeli bir şekilde artış gösterirken müzakere çarpanı dengesiz ve ani şekilde artış göstermektedir. Böylece zaten savaşamayan arkadaşımız,müzakere ederek en fazla 15-20(abartılı hali bu) kere lsada ödül kazanma şansını elde ediyor. Bu da geride olan kişiyi cezalandırıp daha geride tutmak gibi bir durum yaratıyor.
Tavsiyem zayıat-müzakere çarpanının daha dengeli hale getirilmesi. Örnek olarak her 10 zayıatta müzakere çarpanının bir artmasını ve müzakere ile sektörde ilerlemenin ikiden bire indirilmesini sunabilirim. Böylece savaşamayıp müzakere ile lsaya katkı veren oyuncu arkadaşlarımızın oyunun en temel ödül havuzu olan lsada ödül kazanma ihtimali artacaktır.
Böylece daha dengeli gelişebilecek,onur heykeli gibi binaları daha çabuk kurabilecek ve lonca hazinesine katkıda bulunabilecek,oyunda tutunmaya ve oynamaya devam edebilecektir. Aksi halde,lonca hazinesine katkısı sınırlı olan veya hiç olmayan oyuncular,müzakere veya savaş yapamayan oyuncular ideal bir loncaya giremeyecekleri için bir noktada oyundaki yalnızlıklarını farkedecek,bir dengede gelişemeyecek ve oyunu bırakacaklardır. Bahsini ettiğim bu oyuncular oyuna yeni başlayan veya kısa süredir oynayan oyuncular. Yeni oyuncu girişi olmayan bir oyun da yavaş yavaş ölüyor demektir. Bu da hepimizi üzecek en kötü son olur.
Dilerim dikkate alınır...
Yüzde yüz haklı.

aliozan

Well-Known Member
Kıt a haritasını kapatın artık. Bilgisayardan oynayan oyuncular ile rekabet edemiyor telefon ile oynayan oyuncular. Orada yapılan savaşlara katılamıyorlar bu nedenle ciddi şekilde puan farkı oluyor oyuncular arasında. Eşitsizliği önleyin. Bu eşitsizlik sonucunda birçok kişide yarışta başarılı olamayacağını anlayarak belirli bir noktadan sonra oyundan kopuyor. Çünkü hiç bir şart altında bilgisayarda oynayan ile rekabet edemez cep telefonu ile oyuna katılanlar. Bunun yerine yeni bir lig getirin. Şehir savaşları ligi konusunu artık uygulamaya koymalısınız. Madalya ödeyerek komşulara saldırı yapma hakkı verilmesi durumunda atıl olan madalya da değerlenecektir. kazanılacak ödüller nedeni ile hiç kimse kıta savaşlarına yönelmez. bu kıta konusu da kapanmış olur. Eşitliği sağlamazsanız bir çok kişi mücadeleden vaz geçerek oyundan kopacaktır. İnsanlar oyunu vakit geçirmek ve kazanmak için oynar. Kanamayacağı oyunu kimse oynamaz. İnsanın doğasında var bu. Mevcut durumda madalya ile alan genişletmelerini aldıktan sonra madalya önemini yitiriyor. Ayrıca şu anda arkadaşlar lonca üyelerinden daha önemli durumda. Bu çok saçma durum. Eğer komşulara saldırı ligi oluşturulsa ve bu ligde ödüller olsa oyuna yeni bir de hareket gelmiş olur.

Oğuzy

New Member
Merhaba. Modern çağa yeni geçmiş bir oyuncuyum. Yalnız bu çağda ürün üretim binalarında altın, erzak ve 3 alt çağa ait ürün verilerek üretim yapılıyor. Ama üretim yapmamıza ve 3 alt cağ ürünü vermemize rağmen, bulunduğumuz çağa ait eşit sayıda ürün elde etmiş oluyoruz. Ürün üretimi için 3 alt çağ ürün gereksinimi olabilir ama üretim sonrasında modern çağda elde edilen ürünün, verilen üründen daha fazla olması gerekir diye düşünüyorum. Aksi takdirde alt çağ ürünü ile bulunduğumuz çağın ürününü takas etmiş oluruz. Üstelik bunun yani sıra altın ve erzak vermiş oluyoruz. Üretim için gereken 3 alt çağ ürünü 1/5 nispetinde olabilir, veya elde edeceğimiz ürün 1x2 şeklinde olabilir.

aliozan

Well-Known Member
LSA' da ikiside var, orada daha beter orantısız güç var.
oran yada orantısız güçten bahsetmiyoruz eşitlikten bahsediyoruz. Mobil oyuncuları kıta savaşlarına katılamıyor. Bilgisayarda oynayan kişilere ekstra puan kazanma fırsatı veriliyor. güçlü yada zayıf önemli değil. önemli olan adaletin eşitliğin sağlanması. Ya mobil oyunculara da getirilsin bu fırsat yada kaldırılsın.

Durum
Konu yanıtlara kapalı.