• Forum tartışmalarımıza aktif olarak katılmak veya kendi konu başlıklarınızı açmak için, oyun hesabınıza ek olarak bir forum hesabına ihtiyacınız var.
    BURAYA tıklayarak kayıt olabilirsiniz.
  • Oyun Hesabınızın güvenliği ile ilgili bilgilendirmeyi okudunuz mu?
    Detaylar için buraya tıklayınız.
  • Hesabınız güvende mi, şifreniz güvende mi?
    Hesap güvenliğiniz için güçlü şifre !
  • FoE İletişim Kurallarımızla ilgili bilgilendirmeyi okudunuz mu?
  • Etkinlik Bültenlerini alamıyor musunuz?
    Lütfen buraya tıklayarak neleri kontrol etmeniz gerektiğini inceleyin.

Savaş alanı

Çevik Atmaca

Well-Known Member
Oyunun en güzel yönlerinden biri oyuncular arası kurulan dostluk ve iletişimdi. Savaş alanı maalesef yavaş yavaş bunu ortadan kaldırıyor ki ben bizzat birçok örneğine şahit oldum. Artık lonca içi sadakat söz konusu bile değil. Eski loncalar savaş alanını tekel haline getirdiler,ürün zenginlikleri dolayısıyla hegemonya kurmaları oyuna negatif etki etmektedir. Birçok kişi uzun süre emek verdiği ve karşılıklı yardımlaştığı loncasını bırakıp savaş alanına hegamonya kuran loncalara kaymaya başladı,bu lonca sayısına da olumsuz etki ediyor,artık neredeyse 20 lonca dışında dünyadaki diğer tüm loncalar ölü lonca konumuna geldiler. Çok renkli ve çok sesli olmak her zaman güzeldir. Velhasıl yeterince zaman geçmese de çok zaman oldu lonca savaş alanları başlayalı ama gelişimi ve oyuna uygun hale getirilmesi meselesi maalesef henüz çok yetersiz.
-Öncelikli olarak eski ve zengin loncaların hegamonyasından çıkarılması ilk önerimdir. Bu ya sektörlere kurulacak binanın sınırlandırılması(örneğin savaş alanı sezonu boyunca lonca en fazla 100 adet sektör binası kurabilsin.) veya sektör binalarının ucuzlatılıp her loncanın her zaman kurabileceği bir seviyede tutulması ile mümkün görünüyor. Belki daha iyi öneri gelir diğer arkadaşlardan.
-İkinci olarak zayiat. Müzakere için zayiat dengesi gelmeli. Savaş gücü yeterli olmayan oyuncuların savaş alanına daha fazla katılması sağlanmalı. Öneri olarak müzakerenin sağladığı ilerlemenin 1e indirilmesi ve her 10 zayıatta müzakere çarpanının 1 artması tavsiye edilir. İlk 10 müzakere 1 müzakere çarpanı ile,11-20 arası 2 müzakere çarpanı ile vsvs yapılabilse. Böylece henüz yeterince gelişememiş oyuncuların oyuna katılımı sağlanabilse. Ayrıca rakibin savaş bonusu da dengelenebilmeli. Yüzde 300 savaş bonusu ile zar zor 30 savaş yapabilmek yerine ortalama 50 savaş yapabilecek şekilde zayıat-rakip savaş bonusu dengelense.
Bu durumların gerçekleşmesi halinde oyunun oyuncular tarafından daha aktif kullanılabileceğini ve daha keyifli hale geleceğini düşünüyorum. Keyifli oyunlar diliyorum.

Tulkas

Well-Known Member
Okuyunca aklıma birkaç şey geldi.

Mesela,

+lonca üye sınırları düşürülebilir. 80 bence çok fazla. gerçi bu dengesizlik loncaları ittifak yapıp birleşme yoluna da götürebilir
+her oyuncu oyuncuya günlük savaşma sayısı sınırı getirilebilir
+bina kurma sınırlamasını ben de mantıklı buldum ama elmas harcatma söz konusuyken, bu faaliyete geçmeyebilir
+aynı ligdeki loncalar, eğer 1 lonca egemenliğinde eziliyorlarsa, birleşip savaşmama kararı alsınlar :)) 1.lonca da mecbur savaş yapamayacak, ne puan ne de savaş ödülleri alabilecek :)))

Çevik Atmaca

Well-Known Member
Katkın için teşekkürler hocam. Ama ben oyuncuya savaş sınırı getirilmesi taraftarı değilim,her ne kadar daha stratejik bir hale getirse de oyuncunun katılımını kısıtlayacaktır. Lonca üye sayısının düşürülmesi fikri çok yerinde bence de. Sayı sınırı 50ye düşürülse çok daha dengeli bir lonca rekabet alanı oluşabilir.