• Forum tartışmalarımıza aktif olarak katılmak veya kendi konu başlıklarınızı açmak için, oyun hesabınıza ek olarak bir forum hesabına ihtiyacınız var.
  BURAYA tıklayarak kayıt olabilirsiniz.
 • Vahşi Yaşam Etkinliği 2021 başladı.
  Detaylar için lütfen buraya tıklayınız.
  Vahşi Yaşam Etkinliği 2021 Wiki sayfamızı da inceleyebilirsiniz.
 • Etkinlik Bültenlerini alamıyor musunuz?
  Lütfen buraya tıklayarak neleri kontrol etmeniz gerektiğini inceleyin.
 • FoE İletişim Kurallarımızla ilgili bilgilendirmeyi okudunuz mu?
  Detaylar için buraya tıklayınız.
 • Hesabınız güvende mi, şifreniz güvende mi?
  Hesap güvenliğiniz için güçlü şifre !
  Detaylar için buraya tıklayınız.

Özellik PvP Arena (Yenilendi)

sleeplesslady

Co-Community Manager
Yönetici
Community Team

Merhaba Kraliçeler ve Krallar,

Beta ve Uluslararası sunucuları oyuncularından aldığımız dönütlerden yola çıkarak, geçen yıl 7 Eylül tarihinde PvP Arenayı tüm ülke sunucularına getirmek yerine, devre dışı bırakma kararı almıştık. Bu sayede üzerinde çalışabilecek ve daha gelişmiş bir versiyonuyla geri getirebilecektik. Bu dönütlerden yola çıkarak bu çoklu oyuncu etkinliğini geri getiriyoruz; ve bu sefer tüm canlı sunucularda yer alacak şekilde!

PvP Arena 28 Mayıs tarihinde tüm sunucularda devreye girecek ve şehrinizde PvP kulesi belirecek, ilk sezon da 31 Mayıs tarihinde başlayacak!​

Teknoloji ağacında; 'Erken Dönem Orta Çağ'da 'Paralı Askerlik' teknolojisi araştırıldığında PvP Arenaya yönlendirilecek ve ilgili bir bilgi ekranıyla karşılaşacaksınız. Bu bilgi ekranı size bu yeni özellikle alakalı temel bilgileri sağlayacak. Bu ekranı kapadığınızda, PvP Arenaya erişim sağlamak için şehrinizde yer alacak bu yeni bağımsız binayı kullanabilirsiniz.

PvP Arena - 'Paralı Askerlik' teknolojisi araştırılmadan öncePvP Arena - 'Paralı Askerlik' teknolojisi araştırıldıktan sonra

PvP Arena arasayfasına ilk girişinizde ilk olarak sizden bir savunma ordusu belirlemeniz istenecek. Savunma ordunuzu belirledikten sonra karşınıza iki farklı sekme çıkacak: Savaş ve Sıralama.

Başlarken

PvP Arena arasayfasına ilk girişinizde ilk olarak sizden bir savunma ordusu belirlemeniz istenecek.
 1. Mobil Uygulamada, savunmaya eklemek istediğiniz birime tıklayın,
 2. Küçük bir arayüz açılacaktır. İkinci sıradaki, kalkanlı simgeye tıklayın,
 3. Fark edeceksiniz ki PvP Arena savunma ordunuz, sarı çerçeve ile gösterilecektir. Buna ek olarak, birim simgelerinin sağ alt kısmında küçük bir kule görseli de yer alacaktır.

Tarayıcıda ise, solda yer alan sarı miğfer simgesine tıklayıp savunma ordunuza seçmek istediğiniz birimleri belirleyebilirsiniz.

Savunma ordunuz için birliklerinizi seçtiğinizden emin olunuz. 8 adete kadar savunma birliği ekleyebilirsiniz. Savunma ordunuzu belirledikten sonra karşınıza iki farklı sekme çıkacak: Savaş ve Sıralama.


Savaş Sekmesi
İlk sütun (svy), 1 ile 3 yıldız arasındadır ve rakiplerinizin zorluk seviyesini gösterir. Oyun Tasarımcılarımız ayrıca, eşleşmeler konusunda da daha dengeli olma konusunda düzenlemeler yaptılar. Artık savaşabileceğiniz rakipler için Çağ durumları da söz konusu. Bu durum galibiyet halinde alacağınız Savaş Puanını da direkt olarak etkileyecek.
 • Zor - Rakipler sizden en fazla 3 çağ üstte olabilir.
 • Orta - Rakipler sizle aynı çağda yer alır.
 • Kolay - Rakipler sizden daha alt çağdadır.
İkinci Sütun (Rakipler), muhtemel rakiplerinizi gösterir. Küçük bilgi sekmesinde rakibin mevcut çağı ve savunma ordusunun savunma ve saldırı bonusları yer alır. Bu bilgileri kendinize ait olanlarla kıyaslamayı unutmayınız!
Üçüncü sütun, o rakibi yenmeniz durumunda alacağınız sıralama puanlarını gösterir. Rakip ne kadar zorlu olursa, alacağınız Savaş Puanı (
) da o kadar fazla olacaktır.

Yani kazandığınız sürece Savaş Puanı alırsınız ve sıralamada yukarı tırmanırsınız. Bu durum tam tersi de olabilir elbette. Kaybetmeniz durumunda puanlarınız azabilir ve çağ, lonca ve genel sıralamada aşağı inebilirsiniz. Bu puanlar kişisel sıralamanıza etki etmez. Kısaca, rakibinizi dikkatlice seçmekte yarar var!
Son sütun (Saldırı) ise size üç farklı buton ve her birinde farklı bir rakiple savaşmak için harcayabileceğiniz 'girişimler' sunar. Bu girişimler ekranın üst kısmında görülebilir. Toplamda 5 girişim hakkınız vardır ve harcadığınız her bir girişimin yeniden dolması için 2 saat beklemeniz gerekir.

Eğer beklemek istemiyorsanız, '+' butonuna tıklayarak; elmas veya madalya karşılığında yeni girişimleri satın alabilirsiniz.

Savaşmak için girişim butonuna tıkladığınızda; diğer tüm savaşlarda olduğu gibi size iki seçenek sunar: 'Otomatik Savaş' ve 'Saldır'. Unutmayınız ki PvP Arena size 'Müzakere' seçeneği sunmayacaktır.
Yenileme butonunun ilk kullanımı serbesttir lakin ikinci kez kullanmak için 2 saatlik süreyi beklemek gerekir. Beklemek istemezseniz, elmas kullanarak tekrar yenileyebilirsiniz. Unutmayınız ki rakip listesini yenileseniz bile aynı rakiplerin karşınıza çıkma ihtimali vardır. Özellikle PvP Arenanın geleceği ilk günlerde.
Son olarak, PvP Arena arayüzünün bu kısmında savunma ve saldırı ordularınızın savunma ve saldırı bonuslarını görebilirsiniz. Bu bilgileri saldıracağınız rakiplere ait savunma ordusunun değerleriyle kıyaslayabilirsiniz.

Bir başka buton, savunma ordusu ise dilediğiniz zaman savunma ordunuzu düzenleme imkanı tanır. Size saldıran rakipleriniz sürekli olarak sizi mağlup ediyorsa, bu seçenek kullanışlı olabilir. Unutmayınız ki savunma ordunuzdan tüm birlikleri çıkarırsanız, arenayı terketmiş ve sıralamanızı kaybetmiş olursunuz.

Bu alandaki üçüncü kısım ise 'Savaş Geçmişi'. Size hem saldırı ve hem de savunma geçmişinizi gösterir. Bu bilgilerden yararlanarak, hangi rakiplerle savaşmanız veya hangi rakiplerden uzak durmanız konusunda strateji belirleyebilirsiniz. Unutmayınız ki; eğer rakipleriniz size saldırırsa, günde en fazla 5 defaya kadar puan kazabilir ya da kaybedebilirsiniz. Bu sizin kişisel veya sezon sıralamanızı etkilemez.

Alt kısımda ise, Kişisel Sıralama Puanlarınızın yer aldığı bir gösterge yer alır. Bu gösterge aynı zamanda; tamamlanması halinde edineceğiniz ödül veya ödüller hakkında da bilgi verir.


Sıralama Sekmesi


'Sıralama Sekmesi' penceresi tamamıyla sıfırdan yapıldı. Üst kısım sizin sezon bazında Kişisel Sıralamanızı gösterir. Aktif oyunculara karşı galibiyetle sonuçlanan her savaşla ligde üst sıralara tırmanırsınız. Savunma başarınız, lig sıralamanızı etkilemez ve haliyle sıralamayla paralel olan ödüllere de etkisi olmaz.

Altın rengindeki sütun, son sezondaki liginizi gösterir. Yeşil onay işaretli sandıklar, kazandığınız ödülleri; seçili sütun ise mevcut durumu ve bir sonraki ödülü gösterir. Unutmayınız ki sezonlara ait sıralama her ayın ilk günü sıfırlanır.

Alt kısımda ise haftalık sıralamanız ve Genel Sıralamadan elde edebileceğiniz ödüller gösterilir. Bunun yanı sıra aynı alandan; aynı çağdaki ve aynı loncadaki diğer oyunculara göre performansınızı görebilirsiniz.

Genel Sıralama Savaş Puanlarınız her Pazartesi hesaplandığında, çağınıza ait ve lonca içi sıralamanız da sıfırlanır.

Ödüller

PvP Arenada ödüller kazanmak için üç farklı yol izleyebilirsiniz:
 • Kişisel Ödüller - Her sezon bir üst lige yükselmek için savaşlar kazanın. ( sandıklar yeni lige çıktıkça kazanılır ve her ay başında ligler sıfırlanır )
 • Rastgele Ödüller - Savaş kazandıkça veya kaybettikçe rastgele bir ödül kazanma şansınız bulunuyor.
 • Genel Sıralama Ödülleri - Her hafta Genel Sıralamanıza göre verilen ödüllerdir ve her pazartesi günü bu ödülleri alırsınız.

Saldırı ve Savunma

Saldırı aktif bir eylemken savunma tam tersi pasif bir eylemdir. Savunma aşamasında girişim hakkı veya askeri birimlerinizi kaybetmezsiniz lakin Savaş Puanı kaybınız olur. Eğer kötü bir performans sergiler ve ilk girdiğinizden daha düşük bir Savaş Puanıyla haftayı kaparsanız, puanlarınız sıfırlanır ve başlangıç puanına geri döner. Unutmayınız ki bir rakibe saldırdığınızda, kazanmış ya da kaybetmiş olmanıza bakılmaksızın; muhtemel rakipleriniz yenilenir.

Ayrıca PvP Arenada 'Gelişmiş Taktikler', 'Yoğun Direniş', 'Askeri Bonus' ve 'Savaş Ganimetleri' gibi pasif devasa bina özellikleri işlevliyken, 'Kritik Vuruş', 'İlk Saldırı' veya 'Füze Fırlatma' gibi aktif özellikler devre dışıdır. Bunun yanı sıra arkadaş listenizdeki veya aynı loncadaki oyuncular da muhtemel rakipleriniz arasında yer almaz.

Umarız en az biz kadar siz de bu yeni çoklu oyuncu modundan zevk alırsınız. Herhangi bir sorunuz olursa veya fikrinizi bildirmek isterseniz, lütfen bize ulaşınız! Yorumlarınızı burada bekliyor olacağız! :)

PvP Arena ile ilgili Destek Bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz


Forge of Empires oynadığınız için teşekkür ederiz!

Sevgilerle,
Forge of Empires Takımınız.
 
Son düzenleme:

sleeplesslady

Co-Community Manager
Yönetici
Community Team
Değerli Oyuncularımız,
PvP Arena'nın sunucularımıza gelişi 31 Mayıs tarihine ertelenmiştir. Yaşanılan durum için özür dileriz