• Forum tartışmalarımıza aktif olarak katılmak veya kendi konu başlıklarınızı açmak için, oyun hesabınıza ek olarak bir forum hesabına ihtiyacınız var.
    BURAYA tıklayarak kayıt olabilirsiniz.
  • Oyun Hesabınızın güvenliği ile ilgili bilgilendirmeyi okudunuz mu?
    Detaylar için buraya tıklayınız.
  • Hesabınız güvende mi, şifreniz güvende mi?
    Hesap güvenliğiniz için güçlü şifre !
  • FoE İletişim Kurallarımızla ilgili bilgilendirmeyi okudunuz mu?
  • Etkinlik Bültenlerini alamıyor musunuz?
    Lütfen buraya tıklayarak neleri kontrol etmeniz gerektiğini inceleyin.

Lonca savaş alanında elmas kullanımı

kayaarkası

Well-Known Member
Şimdi lonca savaş alanında bir bina inşa edildiğinde anında bitirebilmek için 50 elmas harcamak gerekiyor. Şimdi kamp inşa süresi 2 saat. Tuzak inşaat süresi 5 saat. Aradan ne kadar süre geçsede ikisininde maliyeti sabit 50 elmas. Tabi bu diğer binaları içinde geçerli. Sadece bu iki binadan örnek veriyorum.

Sistem şöyle olabilir. Tuzak inşaatı 5 saat. Maliyeti 50 elmas olsun. Her 6 dakika geçtiğinde maliyeti 1 elmas düşsün. Neden 6 dakika diye sorulursa ; 5 saat = 300 dakika yapar. 300 dakikayı 50 elmasa böldüğümüzde karşımıza 6 çıkar. Yani her 6 dakikada 1 elmas düşerse süre bitimine tam denk gelir.("Küsüratla uğraşılmak istenilmiyorsa 5 elmas-5 elmas düşecek şekilde süreler ayarlanabilir. Örneğin 6 dakikaya 1 elmas düşüyorsa, 5 elmas için geçmesi gereken süre 30 dakikadır")

Kuşatma kampı inşaat süresi 2 saat ve bu binayı hemen bitirebilmek için bununda maliyeti 50 elmas olsun. Her 2 dk 40 saniyede maliyeti 1 elmas düşsün. Bununda hesabı 2 saat = 120 dakika yapar. 120 yi 50 elmasa böldüğümüzde 2 dk 40 saniye çıkar.("Küsüratla uğraşılmak istenilmiyorsa 5 elmas-5 elmas düşecek şekilde süreler ayarlanabilir. Örneğin 2 dakika 40 saniyede 1 elmas düşüyorsa, 5 elmas için geçmesi gereken süre 12 dakikadır")

Yani kısacası her bina ilk kurulduğunda maliyeti 50 elmas olsun veya Forge yönetimin belirleyeceği bir sayı. Binanın, geçen süre için elmas maliyeti düşsün.

Son düzenleme:

Tulkas

Well-Known Member
Bazen 1 dakika bile öyle kıymetli oluyor ki, 50 elmasa kıyıp binayı anında dikebiliyorsunuz. Bence FoE bu konuda bir düzenlemeye gitmez. Aynı hesap Kıta Haritası için de geçerli. Mesafe ve süre ne olursa olsun, bir eyaletin keşif süresi 50 elmas. :) Bu noktada önemli olan oyuncunun işine neyin geldiği değil, oyunun işine neyin geldiği bence.

kayaarkası

Well-Known Member
Şimdi ben bu öneriyi bu platformda değerlendirmesi için Forge yönetimine ve oyuncuların olumlu-olumsuz eleştirilerine sunuyorum. Öneriyle ilgili olumlu-olumsuz eleştiri ise başkası veya başkaları adına değil kendi adına yapılınca verimli olur. Forge yönetimi haricinde kimse burada karar mekanizması değildir.

Tulkas

Well-Known Member
Ben de önerinizi kendi nezdimde "değerlendirdim", kimse adına karar vermedim. Özet olarak, sebebiyle birlikte bence gerçekleşmeyecek bir öneri olduğunu anlattım. Karar mekanizması olsam zaten "Bence FoE bu konuda bir düzenlemeye gitmez." diyerek bir varsayımda bulunmazdım.

xmen

Emekli Takım Üyesi
Değerli önerileriniz için teşekkür ederiz. Geliştiricilere ulaştırmaktan memnuniyet duyacağız. Diğer oyuncularımızın da bu konu hakkındaki görüşlerini merak ediyoruz. Keyifli Oyunlar Dileriz.

kayaarkası

Well-Known Member
Şimdi ben bu öneriyi bu platformda değerlendirmesi için Forge yönetimine ve oyuncuların olumlu-olumsuz eleştirilerine sunuyorum. Öneriyle ilgili olumlu-olumsuz eleştiri ise başkası veya başkaları adına değil kendi adına yapılınca verimli olur. Forge yönetimi haricinde kimse burada karar mekanizması değildir.

Burada aslında anlatmak istedigim şuydu. Sizin şahsınıza ait özel bir konuşma degil bu. Genel olarak gördügüm bir durumu dile getirmek istedim. Bir öneri oldugunda onu iyi veya kötü eleştirmek gayet normal bir durum. Örnek verecek olursam " bu öneri her oyuncunun işine geleceğini düsünuyorum. Umarım kabul edilir." Bu olumlu eleştiriydi. Eleştiriler böyle olursa daha iyi olur anlatmak istedigim bu. Elştirilere forge ekibinin neden kabul edecegi veya etmeyecegini yazmak bence gereksiz. Bir oneri sunuldugunda forge ekibi nedense eleştiriliyor. Forge ekibi ister degerlendirir ister degerlendirmez bu onların bilecegi bir durum. Yoksa elestiri yaptiniz ona bir lafım yok. Eleştiriniz icin tesekkur ederim. Şahsi olarak algılamayınız lütfen.

Son düzenleme:

xmen

Emekli Takım Üyesi
Merhabalar bizim için her eleştiri ve öneri çok kıymetlidir. Önerileriniz geliştiricilere her hafta düzenli olarak rapor ediyoruz. Bu zamana kadar da bir çok önerinin gerçekleştiğine şahit olduk. Ayrıca geliştiricilerimiz oyunu sizin istediğiniz yönde daha oynanabilir ve zevk alınabilir hale getirmek için çalışıyor, özellikle bizlerden sizlerin önerilerini talep ediyorlar. Bizde üzerimize düşeni yaparak kendilerine ulaştırıyoruz. Bizim gibi yaklaşık 25 ülke üzerinden her hafta öneriler değerlendirmeye alınıyor, oyun akışına mantığına olumsuz etki etmeyecek olanlar üzerinden çalışmalar yapılıyor. Önce Beta2 sunucusunda test edilip başarılı olursa, Beta sunucusunda oyuncularında oynayabildiği ortamda testler yapılıyor. Bu testlerde başarı sağlanırsa canlı sunuculara aktarılıyor.

Bu bilgilendirmeyi yaparak önerilerinizin hiç birsinin ihmal edilmediğini bilmenizi isteriz. Eve kapandığımız bu zor dönemlerde sizlere sağlıklı günler diliyorum.

DeletedUser31283

Guest
Kalabalık olunduğunda 30sn - 1dk gibi sürelerde alınan kuleler oluyor. Bazen mantık tamamen karşıya elmas harcatmaya yönelik oluyor. Kule korumalıyken zaten 4 saat var. Tuzak için 4 saat bekleyip son 1 saat için az elmas bastımı saldıracak ekibe haksızlık gibi olur.

Bence innogames’in değerlendirmesi gereken konu ark gelmeden önceki çağlardan hazinede çok az ürün var. Ürün Dengelerinin değiştirilmesi lazım. Ürün olmayınca binada kurulmuyor bina kurulmayınca elmas harcanmıyor. İnnogames’e taktik ;)

kayaarkası

Well-Known Member
Eleştirinizle güzel noktaya değinmişsiniz. Ben eleştirinizi çok güzel buldum. Ben o eleştiriye şöyle bir açıklık getireyim.

Aktif bir lonca bence burada daha fazla ön plana çıkacaktır. Nasıl dersen şöyle açıklayayım. Aktif bir lonca binayı kurar ve imkanlar doğrultusunda son ana kadar bekleyip az elmasla işi çözer. Pasif olan bir lonca çoğu zaman bu fırsatı kaçıracaktır. Ama şöylede bir durum var pasif olan bir lonca bu sistem sayesinde savaş alanındaki etkinliğini de arttırabilir. Bu da mücadelenin artacağının, stratejinin daha iyi belirlenmesi gerektiğinin ve keyif oranının artacağını düşünüyorum.

Kuşatma kampının inşa süresi 2 saat. Elmas maliyeti tuzağa göre daha kısa sürede inecektir. Sonuçta aralarında ciddi 3 saatlik bir fark var. Burada mesela strateji yapıp karşı tarafın tuzaktan elmas bazında kâr etmesini azaltabileceğiniz gibi kamp'ın bitmesini veya bitmesine yakın zamanı beklemeden ve tuzak kurulmadan bölge ele geçirilebilir ya da elmas'tan ben kâr edeyim de tuzaklar aktif olmadan ne kadar zarar verirsem kâr düşüncesi de olabilir. Şu durumda çoğu loncalar şu şekil düşünecektir. X lonca kamp inşaatına başlamış. Bunu adamlar son yarım saat kala az elmasla aktif edip saldıracaktır düşüncesi olacaktır. Veya aynısı tuzak içinde geçerli. Evet bir bölge ele geçirildiğinde 4 saat saldırıya kapalı olur. Tuzak inşaatı 5 saat. Kilit açıldığında tuzağın kurulması için 1 saat kalacaktır tabi ki bölge ele geçirildiğine hemen tuzak inşaatına başlanılırsa. Lonca daha fazla kâr etmek için o an aktif etmeyebilir ve 1 saatlik süre zarfında eğer adamlar oyunda olmadığında tuzağı aktif olmadığı için saldıran taraf için bir avantaj olabilir. Dediğim gibi strateji ve aktiflik ön planda olacaktır.

Birde öneri sunmuşsunuz. Bence mantıklı bir öneri. İleriki çağlarda bile ürün sıkıntısı yaşanıyorken ilk çağlarda böyle bir sorunun olması kaçınılmaz. Buna benimde bir önerim var ama arkadaşın dediğine de katılıyorum. Şehir simulasyonu ve ciftlik oyunlarındaki bir özelliginden esinlenerek bu öneriyi sunacagim. Orada görevler oluyor ve görev senin için zor oldugunda görevi iptal ediyorsun. İptal ettigin görev yerine yenisinin gelmesi bazen 30dk, bazen 1 saat sürüyor. Savas alaninda bir bina dikerken bu özellikten yararlanılabilir. Ürünleri begenmeyen lonca degistir butonuna bastiktan sonra belli bir süre bekleyecek. Süre bitince karşısına cıkan ürünlerle isterse binayı dikebilir veya yine begenmezse aynı degistir islemini yapıp yenileri icin beklemeye gecebilir.

Son düzenleme:

Yorgun Mermi

Active Member
Şehir simulasyonu ve ciftlik oyunlarındaki bir özelliginden esinlenerek bu öneriyi sunacagim. Orada görevler oluyor ve görev senin için zor oldugunda görevi iptal ediyorsun. İptal ettigin görev yerine yenisinin gelmesi bazen 30dk, bazen 1 saat sürüyor. Savas alaninda bir bina dikerken bu özellikten yararlanılabilir. Ürünleri begenmeyen lonca degistir butonuna bastiktan sonra belli bir süre bekleyecek. Süre bitince karşısına cıkan ürünlerle isterse binayı dikebilir veya yine begenmezse aynı degistir islemini yapıp yenileri icin beklemeye gecebilir.
Güzel fikir. Umarım ilerleyen zamanlarda uygulanır.

Ready2Die

Emekli Takım Üyesi
Önerileriniz dikkate alınarak şirkete iletilecektir şüpheniz olmasın :) Lakin bazı güncellemelerin veyahut düzenlemelerin uzun soluklu olduğunu unutmayalım :)

DeletedUser36815

Guest
Kesinlikle katılıyorum elmas harcatma şekli süreye bağlı olarak değişmeli... Saray ve tuzak ... 50 - 50 abes ... Asker iyileştirme gibi olmalı bina tamamlanması da. Bunun dışında aktif oyuncusu çok olan yada "multi" sayısı fazla olanın (multi hesap kullanımı bile bir emektir sonuçta ) avantajlı olması ve bir adım öne geçmesi (bknz ürün bağışı, savaş sayıları vb.) olması gereken gibidir. Aksi takdirde ne anlamı kalır ki savaş alanının. 1 kişi tek başına (lonca kıta haritasında olduğu gibi) bütün işi tek başına yapabilir. Hele ki oto saldırı programı varsa :p

ARKEOLOGENATOR

Well-Known Member
Kilit kalkıyor binalar kurulmadan sektör el değiştire biliyor elmas harcamak istemiyoruz. Hazine yetersiz kalıyor.