• Forum tartışmalarımıza aktif olarak katılmak veya kendi konu başlıklarınızı açmak için, oyun hesabınıza ek olarak bir forum hesabına ihtiyacınız var.
  BURAYA tıklayarak kayıt olabilirsiniz.
 • Haziran ayı Binayı Tahmin Et etkinliğimiz başladı
  Detaylar için lütfen buraya tıklayınız.
 • Futbol Kupası 2021 başladı.
  Detaylar için lütfen buraya tıklayınız.
  Futbol Kupası 2021 Wiki sayfamızı inceleyebilir,
  Etkinlik Destek sayfamıza da göz atabilirsiniz.
 • PvP Arena başladı.
  Detaylar için lütfen buraya tıklayınız.
  Wiki sayfamız için lütfen buraya tıklayınız.
  PvP Arena destek sayfamız için lütfen buraya tıklayınız.
 • Etkinlik Bültenlerini alamıyor musunuz?
  Lütfen buraya tıklayarak neleri kontrol etmeniz gerektiğini inceleyin.
 • FoE İletişim Kurallarımızla ilgili bilgilendirmeyi okudunuz mu?
  Detaylar için buraya tıklayınız.
 • Hesabınız güvende mi, şifreniz güvende mi?
  Hesap güvenliğiniz için güçlü şifre !
  Detaylar için buraya tıklayınız.

Lonca Savaş Alanı Güncellemesi Yorumu

olgun52

Member
süper, güvenilen olma şartının kalkması güzel, lonca sahibinin üyeler üzerindeki baskısı azalıyor.
 

MjoR

Well-Known Member
Lonca savaşlarında düzeltilmesi gereken en en en önemli sorun kuşatmada programlar aracılığıyla hile yapılmasıdır gayet yerinde bir önerim var.
Savunan taraf henüz kuşatma devam ederken 8 birlik seçilip savunma atma isteği gönderir;
saldıran taraf henüz kuşatma devam ederken 8 birlik seçip yeniden kuşatma isteği gönderir, daha sonra sistem otomatik olarak birini kabul eder. Oyun geliştiricilerin fikrine bağlı olarak daha fazla kişinin istek göndermesi ihtimali artırabilir, yeni bir devasa bina ile isteğin seçilme ihtimali artırılabilir.
Burada anlamanız gereken önemli nokta kuşatmalarda hızı devre dışı bırakmanız. Program kullanılmasa bile ben 1.000 liralık bilgisayarım ile 10.000 liralık bilgisayarı olan rakibimle zaten baş edemem.
 

MjoR

Well-Known Member
Bir diğer önerim ise bildiğiniz üzere mobilden oyuna girenler oyunda çoğunluğu oluşturuyor bu yüzden lonca savaşları tenha bir alan haline geldi savaşırken 1 e 2 falan savaşıyoruz tek kişi 80 savaş birden yapmaya çalışıyor sayıyı artırmak adına lonca savaşları pvp turnuvası düzenlenebilir. Ödüller ölçülü ve yerinde olursa katılım artar ve mobilci hayalet oyuncular genel sohbette daha aktif olacakları için yeni başlayan oyuncuların tutunmasına da vesile olur oyunu bırakanlar sayısı da azalır
 

DeletedUser34832

Guest
Değerli oyuncularımız özellikle duyuru da belirtilen hususlarda fikirlerinizi sırası ile madde madde yazarak biz ulaştırın.
Bunların dışındaki fikirleriniz ve ön görüşlerinizi de altına ekleyin lütfen...

Başlangıç olarak aşağıdaki konularda geri bildirimlerinizi bekliyoruz:

1- Bu yeni konsept sizi heyecanlandırıyor mu?
2- Oyuna değerli bir katkı olduğunu düşünüyor musunuz?
3- Neler geliştirilebilir? Ve nasıl?
 

DeletedUser31743

Guest
öncelikle şunu belirtmek isterimki bu güncelleme gerçekleşirse şuan tanıdığım bütün oyuncular bırakma aşamasına gelmişken bu bahaneyle bırakılır oyun...
amaç yeni oyuncular kazanmakken eldeki oyuncularınızı kaybedeceksiniz,yıllardır emek vermiş oyuncu profilleri bu güncellemeyle birlikte görülemez hale gelir ve bizler için oyun buraya kadar der çeker gideriz
 

DeletedUser35725

Guest
1- Merakla bekliyorum bakalım ne olacak. :D
3- Otomatik savaş denilen olayın kaldırılması lazım. Savaşlar yavaşlayacak biraz, bunun için kulelerin asker sayıları düşürülebilir.
 

DeletedUser32339

Guest
Evvela tüm oyunculara ve yöneticilere sevgiler saygılar,

Okuduğumuzdan anladığımız kadarıyla amaç mobil oyunculara yönelik yenilikler getirmek ve mobil oyuncuların daha fazla süreyle oyunda kalması olarak görülmektedir. Mobil oyuncular puffin gibi veya benzeri bir tarayıcı ile oyunu açabilmekte ve istedikleri takdirde lonca savaşlarına katılabilmektedir. Aynı şekilde FOE tarafından yapılabilecek bir tarayıcı ile mevcut savaşlara katkı sağlanabilir ve mobil oyuncuların da daha fazla katkısı sağlanabilir.

Amaç oyuncuların daha fazla oyunda kalmasını sağlamaksa birçok yenilik getirmek ve daha çok karışıklığa sebebiyet vermemek adına mevcut durumda güncellemeler yapılabilir. Bunlar sırasıyla;

 • Otamatik mause programlarını geçersiz hale getirmek ve bot kullanılmasını önlemek,

 • Tüm çağlardaki madalya harcamak ve mızrakçı askerle kuşatma atmak yerine ürün maliyetlerinin de her çağdan olacak şekilde ayarlanması,

 • Esasen ARK binasının çıktığında oyun gerilemeye başlamıştır. Binaların seviyelerinin çok yükelmesi ve ark unsururuyla loncaya gelen yeni bir oyuncuya demir devrinde tüm devasal binaları kurmak kolaylaşmıştır. Bunun engellenmesi ve her oyuncu sadece bulunduğu çağa ait devasalları kurabilmeli,

 • Yeni bir çağa atlarken loncadaşından ürün almak kolay olduğu için çağları atlamak da kolaydır. Bu nedenle ürünlere kısıt getirilmesi (bulunduğu çağ haricinde üst çağdan ürün alınamaması gibi)

 • Fp gelirlerinin azaltılması (devasalların belirli seviyelerde tutulması 80-100 gibi), Bu yapıldığı takdirde tüm binalar fullenirse diye bir ihtimal çıkabilir ancak bu duruma altarnatif düşünülebilir.
Bahsi geçen yenilik geldiği takdirde özellikle saldırı ve savunması üst düzeye gelmiş birçok oyuncunun oyunu bırakacağı aşikardır. Keza kendi aramızda yapılan görüşmelerde dahi bu düzenlemenin çok aşırı zaman alacağı değerlendirildiğinden oyunu tamamen bırakmanın doğru olacağı kanaatine varılmıştır. Neden derseniz, neredeyse haftada bir kez gelen etkinlikler, Viking köyü, savaşlar, komşu ziyareti, birden fazla dünyada oynamak derken zaten günlük 5-6 saatlik zaman dilimi mecburen harcanmaktadır. Bahsi geçen güncelleme daha fazla bağımlılık gerektirdiğinden zaman bulanamayacak diye bırakmayı çok kişinin tercih edeceği kanaatindeyim.

Daha fazla oyuncu .ekmenin bir diğer yolu ise FOE nin birazcık paraya kıyması ve ülke temsilcilerine yetki vermesi marifetiyle; reklamların çoğaltılması, mevcut oyuncuların çevresini oyuna başlatması için teşviklerin arttırılması, yönetici pozisyonunda olan kişilerin maaşlı çalışması ve hiç bir suretle oyunu hiçbir dünyada oynayamaması gibi. unsurlar değerlendirilebilir.
 

DeletedUser28367

Guest
yeni oyuncu kazanmak için uzun sürelerini vermiş oyuncular oyunu bırakıcak
böyle oyunda yenilikten önce hile programını ve bot programını nasıl engelleriz bunu çözün böylece hile yapanlar kısacası programcılar artık istedikleri gibi kolayca savaşamaz
 

DeletedUser34300

Guest
Lonca Savaş Alanına şu gibi hediyeler konulabilir;

a-) Bilgi Tapınağı Seviye 2 Kiti: CM yapıldığı takdirde 1fp + %1 saldırı bonusu verebilir.
b-) CM'ye ihtiyaç olmayan Bilgi Tapınağı Kiti: "CMsiz kit hediyesini" alınca sadece 1 tapınağa kullanılabilecek. Tapınağın yanına mavi bayrak resmi gelebilir. Böylece oyuncular mavi bayraklı tapınaklarını silmezler. Bilirler cm'siz 1 fp vereceğini. Bu kit seviye yükseltmez.
c-) Tüm Üretim saatlerini yarı yarıya düşürme kiti: Alcadraz hariç bütün binaları kapsayacak. Mesela; 10 saat varsa köyü toplamaya 5 saat kalacak
d-) 4 Kare Genişleme Kiti : Normalde Genişleme 16 kare oluyor. Diklemesine 4 kare genişleme hediyesi olabilir. Bu hediyeden 4 tane alırsak 1 normal genişleme almış gibi olabiliriz.

Bunlar gelirse herkesin katılım sağlayacağımdan eminim.

Herkese iyi oyunlar...
 
Son düzenleme bir moderatör tarafından:

DeletedUser26317

Guest
Oyun oynanırken sürekli kuralları değiştirmeniz bence hoş olmuyor. Oyunu oynarken, raylı top üretip savunma koyduk kulelere, o kadar asker ve ürün neticesinde, savunma koyduğumuz kulelerdeki raylı topların saldırı-savunma bonusunu değiştirdiniz. Bizim kuleler rakip loncalara keklik oldu. Devasalların yükseltilmesi iyi puan veriyordu, o kadar fp attık, yükselttik, seviye aldırdık, hemen sonrasında puanlama sistemini değiştirdiniz. Az durun durduğunuz yerde de oyunumuzu oynayalım.
Şimdi gelelim sorularınıza cevap vermeye.
1. Her yenilik mutlaka heyecan katar oyuna.
2. Oyuna katkısının olup olmadığını zaman gösterecek, çünkü açıklamalarınız tam olarak net değil. Daha detay verebilirdiniz.
3. Nelerin olduğunu/olmadığını bilmediğim için, geliştirilebilirlik bir öneri veremiyorum.
Lakin, bu sistemin denenmek için bir alanı olsaydı ve loncalar 10 günlük süreçte deneme yapsaydı (puanlama olmadan) eksikler veya geliştirilebilirlikler daha kolay dile getirilebilirdi.
 

MjoR

Well-Known Member
1- Bu yeni konsept sizi heyecanlandırıyor mu?
2- Oyuna değerli bir katkı olduğunu düşünüyor musunuz?
3- Neler geliştirilebilir? Ve nasıl?
1-Hayır heyecanlandırmıyor.
2-Mobilden giren bedavacılar için katkı evet ama benim gibi oyunun hakkını vererek oynayan kişilerle ilgili bir katkı göremiyorum.
3-Duyuruyu yeni okudum bence basit bir konuyu fazla abartmışsınız. Cape-Yenilik-Castel gibi binaların fp gelirini, teras çiftliği-mihrace sarayı gibi fp kaynaklarının fp gelirini düşürüp GvG savaşlarına düzenli giren, savaşıp savunma atan kişilerin fp kazanacağı bir sistem kurun GvG savaş sistemine dokunmayın sadece ödül sistemini değiştirin. Sorun çözülmüştür.
 

DeletedUser36526

Guest
1.kesinlikle heyecan katmıyor
2.yenilikler oyuna katkı anlamında birşeyler katabilir doğrudur lâkin sistemi denemeden birşey katacağını söylemek için çok erken olduğu gibi birşeyleride tamamen alabilir bir anda temeli değiştirmek çok mantıklı gelmiyor açıkçası şuan yaptığınız kumar oynamak gibi birşey
3.mobil oyuncu sayısı pc oyuncu sayısından daha fazla ve kitle mobilden geliyor bunun için öncelikle pc ye verilen fırsatların mobil oyuncularınada tanınması gerekli yeni sistemi heyecansız birşekilde bekliyoruz :) 9 haziranda ya tamam ya devam tamam dediğimizde programcı loncalara kına dağıtırsınız artık sevinirler bizden kurtulacaklarına (iliştirmeden edemedim)affola :)
 

aliozan

Well-Known Member
oyunların hemen hemen hepsinin belirli bir noktasında oyuncu sayısında ciddi düşüşler olur daha sonra oyuna yeni katılmaya çalışanların ise %90 ı vaz geçer başladığı oyunu bırakır. Bunun olası nedenleri ;
1-) insanlar oyunu kazanmak için oynar kazanamayacağını düşürse oynamaz.
2-) Bazı insanlar etrafdaki kişiler tarafından takdirle karşılanmak ister arkadaşlarına yardımcı olmak ister. Bundan mutluluk duyar.
3-) oyunun sonunu gören kişi oynamaktan vaz geçebilir. bilinmezlik sisler içindeki yarınlar daha cazip gelir. Zaten normal yaşanmtısı tekdüze devam ediyordur bu insanların büyük çoğunluğunun. Sıkılır.
4-) başladığı oyunun kendisine uygun olmadığını düşünür. vakit problem der ve bırakır. Ama gider başka oyun arar. :))

Çözüm;
Futbolda nasıl ligler var ise benzeri bir sistem ile altdan A-B-C-D-E-F serverlarından gelen oyuncuları bir araya getirip kendileri arasında rekabet olmasını sağlamalısınız. Bu rekabet esnasında alt takımdan ne kadar çok oyuncu yukarıya çıkıp arkadaşını desteklerse oyun o kadar zevkli olur. üst gruba giden kişi belli şartların sağlanması koşulu ile altdan kendi eski loncasından belli aralıklar ile oyuncu alabilmeli yukarıya. Bunun sonucunda alt loncalar serverında oyuncuların puanları arasındaki uçurum ortadan kalkar ve daha eğlenceli bir durum oluşur. üst servera arkadaşlarının yanına çıkabilmek için daha iyi adapte olur oyuna. Şampiyonlar ligindeki arkadaşları ise Lonca sayfası vasıtası ile altdaki arkadaşlarına sadece yazılı olarak katılabilecek. karşılaştığı zorlukları dile getirecek. yardıma ihtiyacı olduğunu belirterek altdan arkadaşlarını motive etmiş olacak. belki bu şampiyonlar ligi dünyada değil uzayda olacak. zaten oraya giden oyuncular okyanus çağında falan olmuş olacak. gidenlere parti pile düzenler belki Loncalar. uğurlamak için. :))
 

DeletedUser34432

Guest
Öncelikle merhabalar... sevgili dostlar...
Yeni gelen oyundaki savaş eklemeleri ile ilgili olarak bende bir takı düşüncelerimi dile getirmek istiyorum...

Anlaşılacağı üzere yeni gelen yenilik mobil oyun oynayanları daha aktif oyuna sokmak amaçlanıyor... ancak bazı sıkıntıları da beraberinde getireceği aşikardır..
örnek verecek olursak bu oyunda herkesin bir amacı vardır.. ve her oyuncunun oynama gayesi rakibidir...yıllardır oyunda şekillenen rakipler bulunmaktadır.. hem oyuncu bazında hemde lonca bazında... ve bu rakipler karşılaşamayacaksa...oynamasının mantığı yoktur.. mesela bizler DİRİLİŞ loncası olarak yıllardır karşımızda olan rakibimizin olmadığı bir alanda ne kadar eğlenebiliriz.. onlarda da aynıdır.

Öyle ki bu yeni sistemde bu çok da mümkün gözükmüyor.. doğal olarak aktif oynayan pc oyuncularının oyundan soğumasına ve oyunu bırakmasına sebebiyet verecektir...
öyle ki şu an bütün loncalar kıta haritasının yok olacağını düşünerek umutsuz bir bekleyiş içine girmiş aktifliklerini şimdiden kaybetmeye başladılar..

uzun yıllar önce siz değerli yönetime bir öneri dile getirmiştim... tekrarlamak isterim...

BÜTÜN DÜNYALARI AKTİF HALE GETİRMEK Mİ İSTİYORSUNUZ...

Her dünyanın bütün loncalarını doğal olarak üyelerini aktifleştirmek için...ve bütün loncaları savaşa sokacak bir düzen için...
1-Bir zaman aralığı belirlenir.. 15 gün yada 1 ay..
2- 15 yada 1 ay içinde belirlenen zaman sonunda 6 dünyanın ilk 10 lonca sıralaması belirlenir.. AMAÇ : loncalar arası savaşın aktif hale gelmesi ve her loncanın ilk 10 a girmesi için büyük bir mücadeleye başlamasını sağlamak...
3- belirlenen bu loncalar için yeni bir savaş alanı açılması adını ne koyarsanız koyun...yeni bir savaş alanı yaratmak... bu alanda savaşan ve günlük ilk sıralarda yer alan loncalara oyun sisteminin elverdiği ölçüde lonca üyelerine yada loncaya hediyeler vermek.... ancak bu haritada savaşlar buzul çağı okyanus çağı ürünlerinin de kullanılmasınıa da imkan vermek.. bu şekilde hazinelerde boşa biriken ürünlerin bir amaca hizmet etmesini sağlamış oluyoruz...

yukarda belirttiğim şeklide de olabilir ancak yeni sistemi de empoze etmek isterseniz illa... her dünyanın ilk 10 loncasının yer alacağı sizlerin öne sürdüğü yeni uygulamayı da ekleyebilirsiniz...

bu şekilde oyuna hem yeni bir bakış açısı hemde bütün dünyaların aktif hale gelmesini sağlamış olacaksınız..


NOT : ölen a--b-c-d dünyalarına ne yaparsanız yapın hangi uygulamayı getirirseniz getirin yukarda bahsettiğim sistem dışında AKTİF HALE GETİRMESİ imkansızdır.. mesela ben kendim için diyorum bu yeni uygulama nedeni ile bu bahsettiğim dünyalara asla dönemeyeceğim... rakiplerde dostlarda dönemeyecektir. canlandıramazsınız...

mobil oyuncuların günahını pc oyuncularına maal etmek oyunun hırstan uzak.. amaçtan yoksun bir hale dönüşmesine sebebiyet vereceksiniz... bu bahsettiğim özelliklere dayalı br oyun için bütün feo oyuncularını desteğe beklerim... herkese iyi oyunlar dilerim...
 

MjoR

Well-Known Member
Öncelikle merhabalar... sevgili dostlar...
Yeni gelen oyundaki savaş eklemeleri ile ilgili olarak bende bir takı düşüncelerimi dile getirmek istiyorum...

Anlaşılacağı üzere yeni gelen yenilik mobil oyun oynayanları daha aktif oyuna sokmak amaçlanıyor... ancak bazı sıkıntıları da beraberinde getireceği aşikardır..
örnek verecek olursak bu oyunda herkesin bir amacı vardır.. ve her oyuncunun oynama gayesi rakibidir...yıllardır oyunda şekillenen rakipler bulunmaktadır.. hem oyuncu bazında hemde lonca bazında... ve bu rakipler karşılaşamayacaksa...oynamasının mantığı yoktur.. mesela bizler DİRİLİŞ loncası olarak yıllardır karşımızda olan rakibimizin olmadığı bir alanda ne kadar eğlenebiliriz.. onlarda da aynıdır.

Öyle ki bu yeni sistemde bu çok da mümkün gözükmüyor.. doğal olarak aktif oynayan pc oyuncularının oyundan soğumasına ve oyunu bırakmasına sebebiyet verecektir...
öyle ki şu an bütün loncalar kıta haritasının yok olacağını düşünerek umutsuz bir bekleyiş içine girmiş aktifliklerini şimdiden kaybetmeye başladılar..

uzun yıllar önce siz değerli yönetime bir öneri dile getirmiştim... tekrarlamak isterim...

BÜTÜN DÜNYALARI AKTİF HALE GETİRMEK Mİ İSTİYORSUNUZ...

Her dünyanın bütün loncalarını doğal olarak üyelerini aktifleştirmek için...ve bütün loncaları savaşa sokacak bir düzen için...
1-Bir zaman aralığı belirlenir.. 15 gün yada 1 ay..
2- 15 yada 1 ay içinde belirlenen zaman sonunda 6 dünyanın ilk 10 lonca sıralaması belirlenir.. AMAÇ : loncalar arası savaşın aktif hale gelmesi ve her loncanın ilk 10 a girmesi için büyük bir mücadeleye başlamasını sağlamak...
3- belirlenen bu loncalar için yeni bir savaş alanı açılması adını ne koyarsanız koyun...yeni bir savaş alanı yaratmak... bu alanda savaşan ve günlük ilk sıralarda yer alan loncalara oyun sisteminin elverdiği ölçüde lonca üyelerine yada loncaya hediyeler vermek.... ancak bu haritada savaşlar buzul çağı okyanus çağı ürünlerinin de kullanılmasınıa da imkan vermek.. bu şekilde hazinelerde boşa biriken ürünlerin bir amaca hizmet etmesini sağlamış oluyoruz...

yukarda belirttiğim şeklide de olabilir ancak yeni sistemi de empoze etmek isterseniz illa... her dünyanın ilk 10 loncasının yer alacağı sizlerin öne sürdüğü yeni uygulamayı da ekleyebilirsiniz...

bu şekilde oyuna hem yeni bir bakış açısı hemde bütün dünyaların aktif hale gelmesini sağlamış olacaksınız..


NOT : ölen a--b-c-d dünyalarına ne yaparsanız yapın hangi uygulamayı getirirseniz getirin yukarda bahsettiğim sistem dışında AKTİF HALE GETİRMESİ imkansızdır.. mesela ben kendim için diyorum bu yeni uygulama nedeni ile bu bahsettiğim dünyalara asla dönemeyeceğim... rakiplerde dostlarda dönemeyecektir. canlandıramazsınız...

mobil oyuncuların günahını pc oyuncularına maal etmek oyunun hırstan uzak.. amaçtan yoksun bir hale dönüşmesine sebebiyet vereceksiniz... bu bahsettiğim özelliklere dayalı br oyun için bütün feo oyuncularını desteğe beklerim... herkese iyi oyunlar dilerim...
Kime ne anlatıyorsun? Kendilerini oyun geliştiricileri olarak tanımlayan oyundan bihaber kişiler çıkmış aktifliği kurtarmaktan söz ediyorlar. Ark ın tanıtıldığı ilk günden mesajı verdim oyunun temel yapısını bozuyorsunuz bu kadar basitleştirmeyin dedim inanmayan eski forumlara girip okusun ki öyle de oldu. Şimdi de bu güncellemenin büyük bir hata olduğunu söylüyorum. Elimizde bir lonca savaşı kalmış akşamları girip eğleniyoruz onu da hiç etmenin derdindeler.
Kısacası güncellemeleri yapan kişiler oyunla alakasız kişiler oldukca bu oyun tarihe gömülmeye mahkumdur ki öyle olacak. Mobilden giren beleşcileri savaştırıcaz diye savaşcı kitleyi kaybedecekler.
 

aliozan

Well-Known Member
Mulaka61 isimli arkadaşımız da benimle benzer düşüncede. Ama farklı çözüm yolu getirmiş. Bu çözüm de olabilir. Ama sonuçta şu durum itibarı ile A-B-C-D oyun dünyalarını aktifleştirmeniz imkansız. Yapacaksanız bir şey boşa kürek çektirmeyin insanları. her gün birkaç kişi oyundan kopuyor bunu en iyi sizler biliyorsunuz. çözüm yolu alt lig üst lig gibi bir durumdan geçiyor. Belki bu durum teknik olarak ekibinizi yoracak ama oyunu canlandırmak istiyorsanız. bulmaca gibi şeyler ile canlandıramazsınız. bulmaca çözmek isteyen gider bütün gazete köşelerinde bulunan bulmacayı çözer. İnsanlar buraya bulmaca çözmek için gelmiyor. Farklı eğlence istiyor. Ya bu eğlence fırsatını verirsiniz yada bu oyun yavaş yavaş yok olur gider. Eğlenemedikleri yerde insanlar elmas da kullanmaz. Önce oyuncuların isteklerini yapın. Belki bu iş için oyun teknik alt yapısında ciddi değişiklikler yapmanız gerekebilir ama başka çareniz yok.
 

DeletedUser28906

Guest
Bir çok arkadaşımızın yeni sistemle ilgili çekinceleri, şikayetleri var; ancak şunu unutmamak gerek, eski lonca savaşları kalkmıyor; yeni sitem ek olarak geliyor, lonca savaşlarında da geliştirmeler yapılacağı belirtilmiş, denmiş ki : "Bunun yanı sıra önümüzdeki birkaç ay boyunca, GvG'nin teknik istikrarını geliştirmek için ek zaman harcayacağız, zira tüm konuyu analiz etmeye yönelik çabalar, sizin için uygulamak istediğimiz bazı iyileştirmeleri de görünür hale getirdi. ."